Podczas Dni Pruszkowa do naszego stoiska podchodziło wiele osób mówiąc nam o problemach które napotykają w swoim mieście. Wiele z uwag dotyczących funkcjonowania miasta się powtarzało. Postanowiłem więc zebrać to w jedno miejsce i na podstawie rozmów z innymi oraz własnych doświadczeń, stworzyć arbitralny ranking 10 największych problemów naszego miasta.

1.  Brak rozrywki 

Często podawaliście to jako największy problem w mieście. Brak kina, miejsc gdzie można pójść to chyba najczęściej zgłaszane uwagi. To rzeczywiście spory problem, po godzinie 21 w mieście jest pusto, powstają nowe lokalne, ale cały czas jest ich za mało i cały czas rozsiane są po różnych zakamarkach miasta.

2.  Infrastruktura drogowa 

Wielu z Was narzeka na korki w drodze do pracy, problemy z parkowaniem czy też dziurawe drogi. Problem ma też swoją drugą stronę, brak myślenia o pieszych i rowerzystach. Główne ulice miasta zastawione są samochodami, piesi często muszą się przeciskać między źle zaparkowanymi samochodami a rowerzyści zmuszeni są do jeżdżenia wyboistymi ścieżkami dla rowerów.

3. Czystość 

To kolejny problem naszego miasta. Wiele osób skarży się na brudne ulice i nie sprzątane śmieci. Pojawiły się nawet apele o ustawienie większej ilości śmietników albo o bardziej dokładne sprzątanie.

4.  Psie odchody

Temat można było podłączyć pod problem czystości, ale jest on tak silnie sygnalizowany, że postanowiłem wyszczególnić go osobno.  Psie kupy, zalegają w całym mieście i nikt nie jest w stanie rozwiązać tego problemu. W urzędzie miasta możemy dostać torebki do sprzątania po psach, jednak na tym się kończy rozwiązywanie tego problemu. Pamiętam, że były petycje o utworzenie małych ogrodzonych spacerników dla psów czy ustawienia  torebek w śmietników na odchody na pruszkowskich osiedlach, jak widać pomysły nie zostały zrealizowane.

5. „Zapuszczone” Parki  

Często słyszy się, że Pruszków może się pochwalić pięknymi parkami. Zgoda ale co można tam robić ? Oferta jest bardzo mała. Obydwa parki wieczorami są bardzo skromnie oświetlone, brakuje przestrzeni dla rowerzystów i biegaczy, można by wydzielić miejsce na pikniki, może jakieś punkty usługowe – kawiarnię czy grill bar? W Grodzisku Mazowieckim są dwa piękne parki, obydwa zadbane, jest toaleta, ochrona obok można na leżaczku wypić kawę albo piwko z kiełbaską, czemu nie zrobić tego samego u nas?

 

6. Odizolowany Gąsin i Żbików 
Mieszkańcy tych dzielnic często skarżą się, że po ich stronie miasta nic się nie dzieje. Mało jest miejsc do rozrywki, placów zabaw a komunikacja samochodowa drogowa z resztą miasta jest bardzo trudna.

7. Dzikie reklamy/estetyka miasta
Banery szyldy, tabliczki i masa innych śmieciowych reklam opanowała miasto. Banery są nawet na ogrodzeniach szkół.  Nie można zakazywać reklamowania się, ale może warto uporządkować cały bałagan tworząc standardy i wyznaczać miejsca w których umieszczane są reklamy?

 

8. Komunikacja miejska 

Duża część mieszkańców prawie codziennie  musi udać się w drogę do Warszawy.  Tu pojawia się problem związany z biletami, od wielu lat trwa już dyskusja o tym, że Pruszków powinien być w 1 strefie biletowej tak jak Ząbki. Przez wiele lat mówiło się też o wspólnym bilecie na WKD ale pomysł upadł.

9. Kultura w mieście

Zdania są tu podzielone, jedni chwalą inni narzekają, moim zdaniem największym problemem jest brak koordynacji działań.  Odbywa się tu wiele wydarzeń, ale  często prawie o nich nie słychać, brakuje trochę świeżej krwi i projektów organizowanych przez młodzież.

10. Bezpieczeństwo 

Trudno powiedzieć czy to bezpieczne miasto możemy patrzeć w statystyki polityczne ale nie zawsze mówią one wszystko. Zawsze gdy odwiedza mnie ktoś z innego miasta, mówi mi, że „tu jest strasznie”. Dworzec PKP rzeczywiście przeraża, wieczorami ulice bywają puste, często  można spotkać ludzi idących głównymi ulicami miasta z flaszką  w ręku.

Ciekaw jestem czy zgodzicie się  z moim rankingiem. Może znacie jakieś inne problemy albo uważacie, że powinienem je przedstawić w innej kolejności?  Czekam na komentarze!

 

 

10 największych problemów Pruszkowahttps://www.pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/07/Zrzut-ekranu-2014-07-17-o-12.58.13.pnghttps://www.pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/07/Zrzut-ekranu-2014-07-17-o-12.58.13-300x300.png Piotr Łuczyński AktualnościLokalneMiastoPiotr ŁuczyńskiPruszkówTransport,,,,
Podczas Dni Pruszkowa do naszego stoiska podchodziło wiele osób mówiąc nam o problemach które napotykają w swoim mieście. Wiele z uwag dotyczących funkcjonowania miasta się powtarzało. Postanowiłem więc zebrać to w jedno miejsce i na podstawie rozmów z innymi oraz własnych doświadczeń, stworzyć arbitralny ranking 10 największych problemów naszego...
Podczas Dni Pruszkowa do naszego stoiska podchodziło wiele osób mówiąc nam o problemach które napotykają w swoim mieście. Wiele z uwag dotyczących funkcjonowania miasta się powtarzało. Postanowiłem więc zebrać to w jedno miejsce i na podstawie rozmów z innymi oraz własnych doświadczeń, stworzyć arbitralny ranking 10 największych problemów naszego miasta.<strong>1.  Brak rozrywki </strong>Często podawaliście to jako największy problem w mieście. Brak kina, miejsc gdzie można pójść to chyba najczęściej zgłaszane uwagi. To rzeczywiście spory problem, po godzinie 21 w mieście jest pusto, powstają nowe lokalne, ale cały czas jest ich za mało i cały czas rozsiane są po różnych zakamarkach miasta.<strong>2.  Infrastruktura drogowa </strong>Wielu z Was narzeka na korki w drodze do pracy, problemy z parkowaniem czy też dziurawe drogi. Problem ma też swoją drugą stronę, brak myślenia o pieszych i rowerzystach. Główne ulice miasta zastawione są samochodami, piesi często muszą się przeciskać między źle zaparkowanymi samochodami a rowerzyści zmuszeni są do jeżdżenia wyboistymi ścieżkami dla rowerów.<strong>3. Czystość </strong>To kolejny problem naszego miasta. Wiele osób skarży się na brudne ulice i nie sprzątane śmieci. Pojawiły się nawet apele o ustawienie większej ilości śmietników albo o bardziej dokładne sprzątanie.<strong>4.  Psie odchody</strong>Temat można było podłączyć pod problem czystości, ale jest on tak silnie sygnalizowany, że postanowiłem wyszczególnić go osobno.  Psie kupy, zalegają w całym mieście i nikt nie jest w stanie rozwiązać tego problemu. W urzędzie miasta możemy dostać torebki do sprzątania po psach, jednak na tym się kończy rozwiązywanie tego problemu. Pamiętam, że były petycje o utworzenie małych ogrodzonych spacerników dla psów czy ustawienia  torebek w śmietników na odchody na pruszkowskich osiedlach, jak widać pomysły nie zostały zrealizowane.<strong>5. "Zapuszczone" Parki  </strong>Często słyszy się, że Pruszków może się pochwalić pięknymi parkami. Zgoda ale co można tam robić ? Oferta jest bardzo mała. Obydwa parki wieczorami są bardzo skromnie oświetlone, brakuje przestrzeni dla rowerzystów i biegaczy, można by wydzielić miejsce na pikniki, może jakieś punkty usługowe - kawiarnię czy grill bar? W Grodzisku Mazowieckim są dwa piękne parki, obydwa zadbane, jest toaleta, ochrona obok można na leżaczku wypić kawę albo piwko z kiełbaską, czemu nie zrobić tego samego u nas? <strong>6. Odizolowany Gąsin i Żbików </strong> Mieszkańcy tych dzielnic często skarżą się, że po ich stronie miasta nic się nie dzieje. Mało jest miejsc do rozrywki, placów zabaw a komunikacja samochodowa drogowa z resztą miasta jest bardzo trudna.<strong>7. Dzikie reklamy/estetyka miasta</strong> Banery szyldy, tabliczki i masa innych śmieciowych reklam opanowała miasto. Banery są nawet na ogrodzeniach szkół.  Nie można zakazywać reklamowania się, ale może warto uporządkować cały bałagan tworząc standardy i wyznaczać miejsca w których umieszczane są reklamy? <strong>8. Komunikacja miejska </strong>Duża część mieszkańców prawie codziennie  musi udać się w drogę do Warszawy.  Tu pojawia się problem związany z biletami, od wielu lat trwa już dyskusja o tym, że Pruszków powinien być w 1 strefie biletowej tak jak Ząbki. Przez wiele lat mówiło się też o wspólnym bilecie na WKD ale pomysł upadł.<strong>9. Kultura w mieście</strong>Zdania są tu podzielone, jedni chwalą inni narzekają, moim zdaniem największym problemem jest brak koordynacji działań.  Odbywa się tu wiele wydarzeń, ale  często prawie o nich nie słychać, brakuje trochę świeżej krwi i projektów organizowanych przez młodzież.<strong>10. Bezpieczeństwo </strong>Trudno powiedzieć czy to bezpieczne miasto możemy patrzeć w statystyki polityczne ale nie zawsze mówią one wszystko. Zawsze gdy odwiedza mnie ktoś z innego miasta, mówi mi, że "tu jest strasznie". Dworzec PKP rzeczywiście przeraża, wieczorami ulice bywają puste, często  można spotkać ludzi idących głównymi ulicami miasta z flaszką  w ręku.Ciekaw jestem czy zgodzicie się  z moim rankingiem. Może znacie jakieś inne problemy albo uważacie, że powinienem je przedstawić w innej kolejności?  Czekam na komentarze!