Data budowy stojącego w Helenowie do dziś pałacu nie jest znana, jednak pierwsze wzmianki o majątku znajdującym się na południowy zachód od Warszawy w powiecie Pruszkowskim pochodzą z początku XVIII wieku. W jego skład wchodził duży park z barokowym pałacem widocznym na ilustracji. Od 1755 roku dobra te należały do kompozytora, pisarza, poety i dramaturga Michała Ogińskiego. 

palac_potockich_w_helenowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Widoczny na zdjęciu poniżej nowy pałac wybudowano na początku XIX wieku w miejscu dawnego, barokowego. W tym czasie właścicielami majątku była rodzina Ostrowskich.  W 1855 roku park z pałacem sprzedano rodzinie Potockich, którzy byli ostatnimi prywatnymi właścicielami pałacu.. Budynek szybko okazał się zbyt mały dla nowożeńców, więc w latach 1859 – 1860 dokonano przebudowy.

Hrabia Jakub Potocki zmarł w 1934 roku. Dwa lata wcześniej przepisał on majątek na rzecz fundacji zajmującej się walką z chorobami społecznymi. Niestety, ostatniej woli hrabiego nie udało się zrealizować przez nadchodzącą wojnę. W czasie wojny budynek zajęty przez Niemców służył głównie jako szpital. W czasie Powstania Warszawskiego mieszkał tam gen. Reinefarth – dowódca grupy bojowej tłumiącej powstanie warszawskie, a następnie komendant obozu Dulag 121 – Oberst Kurt Sieber.

palacyk_w_helenowie

Po wojnie majątek trafił w ręce miasta. W 1947 utworzono tam „Dom Wypoczynkowy Ministerstwa Obrony Narodowej w Helenowie”. Obecnie w obiekcie znajduje się  „Ośrodek Reprezentacyjny Wojska Polskiego Helenów”.

 

Po więcej informacji zapraszamy na stronę http://www.ormon.wp.mil.pl/pl/23.html

 

Pałac w Helenowie Mateusz Sokołowski HistoriaMateusz SokołowskiPolecanePruszków
Data budowy stojącego w Helenowie do dziś pałacu nie jest znana, jednak pierwsze wzmianki o majątku znajdującym się na południowy zachód od Warszawy w powiecie Pruszkowskim pochodzą z początku XVIII wieku. W jego skład wchodził duży park z barokowym pałacem widocznym na ilustracji. Od 1755 roku dobra te należały do...
<span>Data budowy stojącego w Helenowie do dziś pałacu nie jest znana, jednak pierwsze wzmianki o majątku znajdującym się na południowy zachód od Warszawy w powiecie Pruszkowskim pochodzą z początku XVIII wieku. W jego skład wchodził duży park z barokowym pałacem widocznym na ilustracji. Od 1755 roku dobra te należały do kompozytora, pisarza, poety i dramaturga Michała Ogińskiego. </span><span><img class="wp-image-3174 alignleft" src="http://pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/08/palac_potockich_w_helenowie-300x188.jpg" alt="palac_potockich_w_helenowie" width="509" height="320" /></span><span> </span><span> </span><span> </span><span> </span><span> </span><span> </span><span> </span><span> </span><span> </span><span> </span><span>Widoczny na zdjęciu poniżej nowy pałac wybudowano na początku XIX wieku w miejscu dawnego, barokowego. W tym czasie właścicielami majątku była rodzina Ostrowskich.  W 1855 roku park z pałacem sprzedano rodzinie Potockich, którzy byli ostatnimi prywatnymi właścicielami pałacu.. Budynek szybko okazał się zbyt mały dla nowożeńców, więc w latach 1859 - 1860 dokonano przebudowy. </span>Hrabia Jakub Potocki zmarł w 1934 roku. Dwa lata wcześniej przepisał on majątek na rzecz fundacji zajmującej się walką z chorobami społecznymi. Niestety, ostatniej woli hrabiego nie udało się zrealizować przez nadchodzącą wojnę. W czasie wojny budynek zajęty przez Niemców służył głównie jako szpital. W czasie Powstania Warszawskiego mieszkał tam gen. Reinefarth - dowódca grupy bojowej tłumiącej powstanie warszawskie, a następnie komendant obozu Dulag 121 - Oberst Kurt Sieber.<span><a href="http://pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/08/palacyk_w_helenowie.jpg"><span><img class="alignnone wp-image-3175" src="http://pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/08/palacyk_w_helenowie-1024x720.jpg" alt="palacyk_w_helenowie" width="569" height="400" /></span></a></span><span style="font-size: 10pt;font-family: arial, helvetica, sans-serif">Po wojnie majątek trafił w ręce miasta. W 1947 utworzono tam „Dom Wypoczynkowy Ministerstwa Obrony Narodowej w Helenowie”. Obecnie w obiekcie znajduje się  „Ośrodek Reprezentacyjny Wojska Polskiego Helenów”.</span> <span>Po więcej informacji zapraszamy na stronę http://www.ormon.wp.mil.pl/pl/23.html</span>