Muzeum Dulag 121 zaprasza na spotkanie z cyklu „Karty Historii” organizowane w ramach Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Powiecie Pruszkowskim pod patronatem Zdzisława Sipiery Starosty Pruszkowskiego. 28 lutego 2015 r. w siedzibie Muzeum odbędzie się wykład prof. dr. hab. Jana Żaryna oraz maraton filmów poświęconych Żołnierzom Wyklętym.

Program:

28 lutego 2015 (sobota)

Godz. 12:00 – 13:30

„Żołnierze Niezłomni – czyli kolejne niezwykłe pokolenie Polaków” – wykład prof. dr hab. Jana Żaryna.

Jan Żaryn, profesor doktor habilitowany, pracownik IPN, historyk, wychowawca, nauczyciel akademicki, publicysta, działacz społeczno-katolicki i polityczny. Specjalizuje się w dziejach najnowszych Polski, a szczególnie historii politycznej: Kościoła katolickiego w XX wieku, dziejami obozu narodowego i chadeckiego, polityczną emigracją po 1945 roku oraz stosunkami polsko-żydowskimi w XX wieku. Autor m.in. książki Kościół a władza w Polsce. 1945–1950.

Godz. 13:30 – 17:00

Maraton filmowy:

Elegia na śmierć „Roja” – reż. Jerzy Zalewski (30 minut)

Film poświęcony postaci Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”, młodego żołnierza Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) z północnego Mazowsza. „Roj” miał 20 lat, gdy objął dowództwo nad oddziałem partyzanckim, a 26 lat, gdy 13 kwietnia 1951 r., zginął razem ze swoim towarzyszem broni Bronisławem Gniazdowskim „Mazurem” w walce z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa
i jednostkami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW). Żołnierze z jego oddziału walczyli jeszcze do października 1951 r.

Żołnierze wyklęci – Fundacja Filmowa AK (55 minut)

Film przedstawia zakres i skalę funkcjonowania podziemia niepodległościowego  i antykomunistycznego, i jego oddziałów partyzanckich na ziemiach polskich od momentu wkroczenia Sowietów na ziemie polskie w styczniu 1944 r. aż do śmierci w walce z SB i ZOMO ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka „Lalusia” w październiku 1963 roku.

Kwatera „ Ł” – reż. A. Gołębiowski (45 min.)

Film Kwatera „Ł” opowiada o pracy zespołu ekshumacyjnego odkrywającego prawdę                                 o komunistycznych mordach w pierwszym dziesięcioleciu PRL- u (w lata 1948 – 1952). Ekipa młodych naukowców (archeologów, antropologów, lekarzy sądowych) w lecie 2012 na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie wydobywała z ziemi szczątki żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego w Polsce.

Dzieci kwatery „Ł” – reż. A. Gołębiowski (51 min.)

Dokument stanowi kontynuację wyróżnionego wieloma nagrodami filmu dokumentalnego        Kwatery „Ł” z 2013 roku. Przedstawia przejmujące opowieści dzieci i wnuków bohaterów polskiego podziemia, pomordowanych i skrycie grzebanych na Cmentarzu Powązkowskim.

Pani Weronika i jej chłopcy – reż. A. Pilarczyk (40 minut).

Film opowiada o żyjących jeszcze żołnierzach Armii Krajowej, którzy pozostali na ziemi Nowogródzkiej. Wszyscy przeszli przez sowieckie łagry. Pani Weronika Sebastianowicz, prezes Związku Żołnierzy Armii krajowej na Białorusi opowiada o ich dzisiejszym codziennym życiu, które jest walką o zachowanie polskości na Kresach. Co roku dzięki wsparciu Stowarzyszenia Odra-Niemen          z Wrocławia, przybywają do Polski, aby spędzić kilkanaście dni w Ojczyźnie, której pozostali wierni,     a która ich zostawiła.

Informujemy także o programie drugiego dnia obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Powiecie Pruszkowskim.

Zrzut ekranu 2015-02-20 o 12.36.44

 

 

1 marca 2015 (niedziela)

Godz. 11:15 – 12:10

Msza Święta w intencji „Żołnierzy Wyklętych” –  Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP              w Pruszkowie na Żbikowie

Godz. 12:30 – 13:00

Otwarcie obchodów i uroczysty Apel Poległych – Błonia za kościołem parafialnym w Pruszkowie      na Żbikowie

Godz. 13:00 – 13:50

Inscenizacje historyczne:  „Żołnierze Wyklęci” i  „Inka” w wykonaniu Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego

Godz. 14:00 – 15:30

  • Pokaz samochodów z czasów II wojny światowej
  • Diorama obozu partyzanckiego i ognisko      na terenie obozu
  • Prezentacja umundurowania i uzbrojenia
  • Kiermasz – stoiska promocyjne, informacyjne i gastronomiczne oraz stoiska z pamiątkami historycznymi.
  • Projekcje spotów informacyjno-historycznych na telebimów

16:00  Zakończenie obchodów

Organizatorzy i partnerzy: 

Powiat Pruszkowski, Muzeum Dulag 121, Niepodległa Polska, Pruszkowskie Stowarzyszenie Patriotyczne, Stowarzyszenie Narodowy Pruszków oraz Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne