Okres jesieni jest najczęściej związany z wzmożonym natężeniem pracy w zakładach wulkanizacyjnych, gdzie prowadzona jest wymiana ogumienia. Czy Polacy wymieniają opony letnie na zimowe?

Polacy wymieniają opony

Z badań Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) wynika, że większość Polaków wymienia opony. Aż 92 proc. kierowców zmienia opony sezonowo, a 6 proc. używa opon całorocznych, bez konieczności ich wymiany latem lub zimą. Jeśli kierowcy nie zmieniają opon, tłumaczą to tym, że rzadko użytkują samochód zimą. Tylko 25 proc. badanych ma świadomość, kiedy wymiana opon letnich na zimowe powinna nastąpić. Przypominamy, że jeśli średnia temperatura dobowa spada poniżej 7 stopni Celsjusza i utrzymuje się przez kilka dni, ogumienie letnie należy zastąpić zimowym.

opony-letnie-czy-caloroczne-miniaturka-1369646708

W Polsce nie ma odgórnego obowiązku wymiany opon letnich na zimowe, ale wyjeżdżając już do sąsiednich Niemiec, musimy mieć świadomość, że taka konieczność istnieje. W sklepie Tirendo Polska znajdziemy informacje o tym, w których krajach opony zimowe są absolutnie wymagane i kiedy są one zalecane.

Dlaczego trzeba wymieniać opony sezonowo?

 

Pomimo że większa część kierowców w Polsce wymienia opony letnie na zimowe, nie jesteśmy świadomi, dlaczego trzeba tego dokonać już przy takiej temperaturze. Słoneczna pogoda i brak śniegu powodują, że wielu kierowców odkłada na później wizytę w warsztacie samochodowym, czekając, aż na ulicach pojawi się śnieg. Tymczasem producenci ogumienia zimowego dostosowali parametry opon do temperatury powyżej 7 stopni Celsjusza. Opona zimowa ma mocniejszy kształt bieżnika i inną budowę wewnętrzną, przez co nie twardnieje w niskich temperaturach – jak opony letnie. Ogumienie zimowe pozostaje plastyczne i daje odpowiednią przyczepność do nawierzchni, skracając drogę hamowania. W odróżnieniu od letniej, opona zimowa na czole posiada niewielkie rowki, tzw. lamelki, które stykają się z podłożem i stabilizują na nim oponę. Zimowe ogumienie jest masywniejsze od letniego i zapewnia maksimum bezpieczeństwa podczas jazdy w mieście i na dłuższych trasach. Pamiętać należy również o konieczności zakupu nowego zestawu opon zimowych co kilka sezonów. Częstotliwość tych zakupów zależy od stopnia eksploatacji opony.

Czy warto wymieniać opony letnie na zimowe? Adam Osuch Adam OsuchTransport
Okres jesieni jest najczęściej związany z wzmożonym natężeniem pracy w zakładach wulkanizacyjnych, gdzie prowadzona jest wymiana ogumienia. Czy Polacy wymieniają opony letnie na zimowe? Polacy wymieniają oponyZ badań Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) wynika, że większość Polaków wymienia opony. Aż 92 proc. kierowców zmienia opony sezonowo, a 6 proc. używa opon...
<p style="color: #414141;"><strong>Okres jesieni jest najczęściej związany z wzmożonym natężeniem pracy w zakładach wulkanizacyjnych, gdzie prowadzona jest wymiana ogumienia. Czy Polacy wymieniają opony letnie na zimowe?</strong></p> <strong>Polacy wymieniają opony</strong><a style="color: #1d455e;" href="http://www.auto-motor-i-sport.pl/wydarzenia/Polska-opony-opony-zimowe-Polacy-opony,16048,1">Z badań Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego</a> (PZPO) wynika, że większość Polaków wymienia opony. Aż 92 proc. kierowców zmienia opony sezonowo, a 6 proc. używa opon całorocznych, bez konieczności ich wymiany latem lub zimą. Jeśli kierowcy nie zmieniają opon, tłumaczą to tym, że rzadko użytkują samochód zimą. Tylko 25 proc. badanych ma świadomość, kiedy wymiana opon letnich na zimowe powinna nastąpić. Przypominamy, że jeśli średnia temperatura dobowa spada poniżej 7 stopni Celsjusza i utrzymuje się przez kilka dni, ogumienie letnie należy zastąpić zimowym.<a href="http://pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/08/opony-letnie-czy-caloroczne-miniaturka-1369646708.jpg"><img class="alignnone wp-image-3179 size-large" src="http://pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/08/opony-letnie-czy-caloroczne-miniaturka-1369646708-1024x682.jpg" alt="opony-letnie-czy-caloroczne-miniaturka-1369646708" width="1024" height="682" /></a> <p style="color: #414141;">W Polsce nie ma odgórnego obowiązku wymiany opon letnich na zimowe, ale wyjeżdżając już do sąsiednich Niemiec, musimy mieć świadomość, że taka konieczność istnieje. <strong><a style="color: #1d455e;" href="http://www.tirendo.pl/">W sklepie Tirendo Polska</a></strong> znajdziemy informacje o tym, w których krajach opony zimowe są absolutnie wymagane i kiedy są one zalecane.</p> <p style="color: #414141;"></p> <strong>Dlaczego trzeba wymieniać opony sezonowo?</strong>  <p style="color: #414141;">Pomimo że większa część kierowców w Polsce wymienia opony letnie na zimowe, nie jesteśmy świadomi, dlaczego trzeba tego dokonać już przy takiej temperaturze. Słoneczna pogoda i brak śniegu powodują, że wielu kierowców odkłada na później wizytę w warsztacie samochodowym, czekając, aż na ulicach pojawi się śnieg. Tymczasem producenci ogumienia zimowego dostosowali parametry opon do temperatury powyżej 7 stopni Celsjusza. Opona zimowa ma mocniejszy kształt bieżnika i inną budowę wewnętrzną, przez co nie twardnieje w niskich temperaturach – jak opony letnie. Ogumienie zimowe pozostaje plastyczne i daje odpowiednią przyczepność do nawierzchni, skracając drogę hamowania. W odróżnieniu od letniej, opona zimowa na czole posiada niewielkie rowki, tzw. lamelki, które stykają się z podłożem i stabilizują na nim oponę. Zimowe ogumienie jest masywniejsze od letniego i zapewnia maksimum bezpieczeństwa podczas jazdy w mieście i na dłuższych trasach. Pamiętać należy również o konieczności zakupu nowego zestawu opon zimowych co kilka sezonów. Częstotliwość tych zakupów zależy od stopnia eksploatacji opony.</p>