Wbrew pozorom, zawód programisty nie jest czarną magią, jak się wydaje. Nie ma konieczności ukończenia specjalistycznych studiów, by zostać programistą. Co więcej, istnieją także sposoby, dzięki którym możemy nauczyć się programowania bez wychodzenia z domu. To bardzo rozchwytywany zawód, dlatego możemy liczyć na zarobki wysokiego rzędu. Warto wspomnieć, że w samych latach 2014-2016 popyt na usługi programistów wzrósł aż o 30%. Co więcej, według badań, aż 90% wszystkich ofert pracy w obszaru IT to te, które dotyczą zatrudniania programistów.

Czy trzeba ukończyć odpowiednie studia?

Pracy jest naprawdę sporo, jednak najpierw trzeba nauczyć się kodować. Jeśli jesteśmy w młodym wieku i stajemy przed wyborem, co dalej robić w życiu, warto rozważyć pójście na studia techniczne. Należy jednak podkreślić, że najlepsze uczelnie techniczne w kraju nie będą dostępne dla wszystkich, a na naukę programowania na studiach trzeba poświęcić dużo czasu. Będzie to zatem dobre rozwiązanie dla osób, które studiują i nie pracują.

Aby być programistą i nauczyć się kodować, nie ma konieczności ukończenia studiów, biorąc pod uwagę jednak wszystkie za i przeciw jest to bardzo pomocne.  Warto ukończyć dobry kurs programowania, w Warszawie czy innych dużych miastach jest ich dość sporo.

Regularna nauka programowania

Choć kodowanie nie jest wiedzą tajemną, jego nauka nie należy do najłatwiejszych. To dlatego wymaga ogromnego zaangażowania i sporego poświęcenia. To trudniejsze, jeśli obecnie pracujemy i chcemy zmienić swój profil zawodowy. Trzeba nastawić się na pracę po godzinach i regularne dokształcanie. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych.

Naukę kodowania można porównać do nauki języków obcych. Jedni mają do tego dar, inni zaś uczą się z trudem. Nie warto się zrażać na samym początku, trzeba po prostu więcej czasu, aby przyswoić wiedzę. Nie wystarczy jeden kurs czy przeczytanie książki, jednak są to solidne podstawy. Konieczne jest nastawienie się na regularną pracę, a przydać się mogą materiały dostępne w Internecie, kursy online, branżowa literatura.

alt=”regularna nauka programowania”

Kim jest programista/developer?

Pojęcie to jest bardzo szerokie, gdyż kryje w sobie ogrom technologii i rozmaitych ścieżek, które możemy obrać. Obecnie najczęściej poszukiwaną osobą na rynku pracy jest full stack Java developer. To osoba, która zajmuje się rozwijaniem aplikacji webowych. To do jej obowiązków należy zarówno warstwa interfejsu użytkownika, jak i zajmowanie się kodem wykonywanym po stronie serwera.

Chcąc startować na to stanowisko, powinno się posiadać ogólną wiedzę dotyczącą programowania, znać składnię języka Java – obsługę wątków, pętle, instrukcje warunkowe, adnotacje – wszystko to, co jest związane z samym językiem programowania. Jeśli chcemy działać w tym zakresie, warto jest rozpocząć kurs języka Java.

Biblioteka standardowa i biblioteki narzędziowe

Konieczna jest znajomość biblioteki standardowej, gdyż bez tego nie będzie możliwa efektywna praca z kodem źródłowym. Co to dokładnie oznacza? Trzeba zapoznać się z kolekcjami oraz wyrażeniami regularnymi. By wyćwiczyć tę umiejętność, konieczne jest rozwiązywanie zadań.

Biblioteki narzędziowe to najczęściej używane biblioteki, które odpowiadają za rozszerzenie biblioteki standardowej. Są to przykładowo  Apache Commons, Joda czy Guava. Najlepiej znać możliwości użycia tychże bibliotek w projektach.

Czym jest IDE?

By efektywnie pracować z językiem Java, konieczne jest IDE. Może to być np. Idea, Eclipse, Netbeans. Bez względu na to, co wybierzemy, ważne, by dało nam to swobodę pracy z IDE.  Warto także zapoznać się ze skrótami klawiaturowymi, gdyż w dużym stopniu ułatwiają pracę. Umiejętność tę bezproblemowo rozwiniemy przez praktykę. W wielu IDE znajdują się także wtyczki, które wspierają pracę właśnie z klawiaturowymi skrótami.

Mechanizm ułatwiający pracę z kodem

Mechanizm, który ułatwia pracę z kodem, to system kontroli wersji. To właśnie tam zapisuje się historyczne wersje plików. Dzięki temu możliwe jest szybkie i proste wprowadzenie i śledzenie zmian. System kontroli wersji będzie także przydatny w momencie, gdy pracujemy nad jednym fragmentem kodu zespołowo. Wiele firm korzysta z Git, SVN czy innych systemów. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z programowaniem, najlepszym wyborem będzie rozpoczęcie od Git’a. W internecie znajdziemy sporo instrukcji, jak korzystać z tego systemu.

Umiejętność pisania testów jednostkowych

Jeśli chcemy sprawnie programować, umiejętność pisania testów jednostkowych będzie bardzo przydatna. Warto znać takie biblioteki, jak JUnit, Mockito oraz Hamcrest. Przy pisaniu testów warto korzystać właśnie z tych narzędzi. To ceniona umiejętność w pracy programisty.

Technologie i specyfikacje

Wszystkie aplikacje webowe posiadają interfejs użytkownika. Do jego tworzenia możliwe jest wykorzystywanie rozmaitych technologii. Jeśli jesteśmy na starcie swojej nauki programowania, należy opanować minimum, które trzeba znać.

To oczywiście podstawy CSS, HTML oraz JavaScript. Na początku warto poznać podstawy tych technologii, z czasem poznamy kilka bibliotek JavaScript, których używa się podczas pracy z interfejsem użytkownika.

Jeśli decydujemy się na naukę programowania, warto wiedzieć, że podczas pracy z aplikacjami webowymi w Javie, będziemy mieć styczność z servletami. Konieczne jest poznanie mechanizmu ich działania oraz ograniczenia.

Aplikacje webowe

Spring MVC to bardzo popularna biblioteka, z której korzysta się w dużej liczbie projektów. Na początek warto, byśmy umieli sporządzić aplikację webową, która będzie oparta o kilka kontrolerów. Warto wiedzieć, że większość aplikacji webowych zapisuje dane w bazach danych. Trzeba pamiętać, czym są relacyjne bazy danych. Koniecznie poznajmy takie pojęcia, jak klucz główny, klucz obcy, rodzaje złączeń, indeks. Na początku trzeba także nauczyć się konstruować proste zapytania z użyciem ORDER BY, GROUP BY, JOIN. Pomocny w tym celu będzie kurs dotyczący relacyjnych baz danych.

Jakie umiejętności trzeba jeszcze posiadać?

Trzeba jasno podkreślić, że programowanie to nie wyłącznie technologia. Przydaje się szereg dodatkowych umiejętności, które bez wątpienia będą pomocne. Przede wszystkim ważna jest znajomość języka angielskiego. Większość materiałów, które będą niezbędne podczas nauki, jest właśnie w tym języku. Czytanie technicznej dokumentacji nie powinno być problemem.

Umiejętność pracy w grupie

Jeśli decydujemy się na pracę w danej firmie, trzeba nastawić się na działanie zespołowe. Niewiele jest projektów, które realizuje się samodzielnie – zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy na początku swojej kariery zawodowej. Konieczna jest umiejętność pracy w zespole. Uczymy się jej poprzez praktykę, uczestnicząc w projekcie programistycznym.

Konstruktywna dyskusja

Jeśli chcemy być dobrymi programistami, musimy nauczyć się przyjmować krytykę. Merytoryczna dyskusja może naprawdę pomóc nam wyjaśnić wiele istotnych kwestii, dlatego wyciągnijmy jak najwięcej informacji od osoby, która krytykuje naszą pracę. Jednocześnie trzeba pamiętać, że krytykujący nie zawsze musi mieć rację, jednak zawsze warto wysłuchać innego punktu widzenia.

Rozmowy kwalifikacyjne

Jeśli nie chcemy pracować jako freelancerzy, konieczne jest udanie się na rozmowę kwalifikacyjną. Rozmowy o pracę zawsze bywają stresujące, jednak nie warto zrażać się na samym wstępie. Można je porównać po prostu do sprzedawania swojego czasu przyszłemu pracodawcy, dlatego tak ważne jest, by przedstawić się z jak najlepszej stronie.

Jeśli potencjalny szef uzna, że pasujesz do zespołu, z pewnością dostaniesz pracę. Warto opracować swoje CV, by wyglądało profesjonalnie. Nawet, jeśli nie umiesz wszystkiego, nie bój się. Ważna jest determinacja i chęć rozwoju. Jeśli pokażesz, że samodzielnie nauczyłeś się wielu rzeczy, pracodawca z pewnością to doceni. Oczywiście nawet wtedy, gdy dostaniemy pracę, nie warto osiadać na laurach. Programowanie to stały rozwój.

Nauka na własną rękę

Jak widać, programowanie nie należy do najłatwiejszych zadań, lecz z pewnością jest warte zachodu. Programiści mogą liczyć na naprawdę dobre wynagrodzenie. Co więcej, możliwa jest praca zdalna, jak i stacjonarna.

Dobrą praktyką jest rozpoczęcie nauki na własną rękę. W Internecie znajdziemy mnóstwo materiałów – także darmowych – dzięki którym sprawdzimy, czy programowanie w ogóle jest dla nas. Kolejnym krokiem jest skorzystanie z kursów. Mogą to być kursy online lub intensywne kursy zawodowe.

Czy warto programować?

Jeśli od dłuższego czasu zastanawiasz się nad zmianą pracy i kusi Cię programowanie, warto spróbować. Jeśli będziesz silnie zdeterminowany, z pewnością odniesiesz sukces. Jedynie osoby, które naprawdę są zaangażowane w kodowanie, będą specjalistami w branży.

Na początek warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami, które zostały wymienione w tym artykule. Jeśli przyjdzie Ci to z łatwością, poszerzaj wiedzę. Niektórzy wolą uczyć się samodzielnie, inni korzystają z kursów online, a jeszcze inni ze stacjonarnych. Wybór należy do Ciebie!

Jak zostać programistą? – Poradnikhttps://www.pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2019/02/A92F101E-982F-47A6-91C3-D4174A267340.pnghttps://www.pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2019/02/A92F101E-982F-47A6-91C3-D4174A267340-300x300.png admin AktualnościMateriał partneraStyl życia
Wbrew pozorom, zawód programisty nie jest czarną magią, jak się wydaje. Nie ma konieczności ukończenia specjalistycznych studiów, by zostać programistą. Co więcej, istnieją także sposoby, dzięki którym możemy nauczyć się programowania bez wychodzenia z domu. To bardzo rozchwytywany zawód, dlatego możemy liczyć na zarobki wysokiego rzędu. Warto wspomnieć, że...
<p style="text-align: left;">Wbrew pozorom, zawód programisty nie jest czarną magią, jak się wydaje. Nie ma konieczności ukończenia specjalistycznych studiów, by zostać programistą. Co więcej, istnieją także sposoby, dzięki którym możemy nauczyć się programowania bez wychodzenia z domu. To bardzo rozchwytywany zawód, dlatego możemy liczyć na zarobki wysokiego rzędu. Warto wspomnieć, że w samych latach 2014-2016 popyt na usługi programistów wzrósł aż o 30%. Co więcej, według badań, aż 90% wszystkich ofert pracy w obszaru IT to te, które dotyczą zatrudniania programistów.</p><h2>Czy trzeba ukończyć odpowiednie studia?</h2> Pracy jest naprawdę sporo, jednak najpierw trzeba nauczyć się kodować. Jeśli jesteśmy w młodym wieku i stajemy przed wyborem, co dalej robić w życiu, warto rozważyć pójście na studia techniczne. Należy jednak podkreślić, że najlepsze uczelnie techniczne w kraju nie będą dostępne dla wszystkich, a na naukę programowania na studiach trzeba poświęcić dużo czasu. Będzie to zatem dobre rozwiązanie dla osób, które studiują i nie pracują.<strong>Aby być programistą i nauczyć się kodować, nie ma konieczności ukończenia studiów</strong>, biorąc pod uwagę jednak wszystkie za i przeciw jest to bardzo pomocne.  Warto ukończyć <a href="https://it-academy.pl/">dobry kurs programowania</a>, w Warszawie czy innych dużych miastach jest ich dość sporo. <h2>Regularna nauka programowania</h2> Choć kodowanie nie jest wiedzą tajemną, jego nauka nie należy do najłatwiejszych. To dlatego wymaga ogromnego zaangażowania i sporego poświęcenia. To trudniejsze, jeśli obecnie pracujemy i chcemy zmienić swój profil zawodowy. Trzeba nastawić się na pracę po godzinach i regularne dokształcanie. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych.Naukę kodowania można porównać do nauki języków obcych. Jedni mają do tego dar, inni zaś uczą się z trudem. Nie warto się zrażać na samym początku, trzeba po prostu więcej czasu, aby przyswoić wiedzę. Nie wystarczy jeden kurs czy przeczytanie książki, jednak są to solidne podstawy. Konieczne jest nastawienie się na regularną pracę, a przydać się mogą materiały dostępne w Internecie, kursy online, branżowa literatura.alt=”regularna nauka programowania” <h2>Kim jest programista/developer?</h2> Pojęcie to jest bardzo szerokie, gdyż kryje w sobie ogrom technologii i rozmaitych ścieżek, które możemy obrać. Obecnie najczęściej poszukiwaną osobą na rynku pracy jest full stack Java developer. To osoba, która zajmuje się rozwijaniem aplikacji webowych. To do jej obowiązków należy zarówno warstwa interfejsu użytkownika, jak i zajmowanie się kodem wykonywanym po stronie serwera.Chcąc startować na to stanowisko, powinno się posiadać ogólną wiedzę dotyczącą programowania, znać składnię języka Java - obsługę wątków, pętle, instrukcje warunkowe, adnotacje - wszystko to, co jest związane z samym językiem programowania. Jeśli chcemy działać w tym zakresie, warto jest rozpocząć kurs języka Java. <h2>Biblioteka standardowa i biblioteki narzędziowe</h2> <strong>Konieczna jest znajomość biblioteki standardowej, gdyż bez tego nie będzie możliwa efektywna praca z kodem źródłowym.</strong> Co to dokładnie oznacza? Trzeba zapoznać się z kolekcjami oraz wyrażeniami regularnymi. By wyćwiczyć tę umiejętność, konieczne jest rozwiązywanie zadań.Biblioteki narzędziowe to najczęściej używane biblioteki, które odpowiadają za rozszerzenie biblioteki standardowej. Są to przykładowo  Apache Commons, Joda czy Guava. Najlepiej znać możliwości użycia tychże bibliotek w projektach. <h2>Czym jest IDE?</h2> <strong>By efektywnie pracować z językiem Java, konieczne jest IDE</strong>. Może to być np. Idea, Eclipse, Netbeans. Bez względu na to, co wybierzemy, ważne, by dało nam to swobodę pracy z IDE.  Warto także zapoznać się ze skrótami klawiaturowymi, gdyż w dużym stopniu ułatwiają pracę. Umiejętność tę bezproblemowo rozwiniemy przez praktykę. W wielu IDE znajdują się także wtyczki, które wspierają pracę właśnie z klawiaturowymi skrótami. <h3>Mechanizm ułatwiający pracę z kodem</h3> <strong>Mechanizm, który ułatwia pracę z kodem, to system kontroli wersji.</strong> To właśnie tam zapisuje się historyczne wersje plików. Dzięki temu możliwe jest szybkie i proste wprowadzenie i śledzenie zmian. System kontroli wersji będzie także przydatny w momencie, gdy pracujemy nad jednym fragmentem kodu zespołowo. Wiele firm korzysta z Git, SVN czy innych systemów. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z programowaniem, najlepszym wyborem będzie rozpoczęcie od Git’a. W internecie znajdziemy sporo instrukcji, jak korzystać z tego systemu. <h3>Umiejętność pisania testów jednostkowych</h3> Jeśli chcemy sprawnie programować, umiejętność pisania testów jednostkowych będzie bardzo przydatna. Warto znać takie biblioteki, jak JUnit, Mockito oraz Hamcrest. Przy pisaniu testów warto korzystać właśnie z tych narzędzi. To ceniona umiejętność w pracy programisty. <h3>Technologie i specyfikacje</h3> Wszystkie aplikacje webowe posiadają interfejs użytkownika. Do jego tworzenia możliwe jest wykorzystywanie rozmaitych technologii. Jeśli jesteśmy na starcie swojej nauki programowania, należy opanować minimum, które trzeba znać.<strong>To oczywiście podstawy CSS, HTML oraz JavaScript.</strong> Na początku warto poznać podstawy tych technologii, z czasem poznamy kilka bibliotek JavaScript, których używa się podczas pracy z interfejsem użytkownika.Jeśli decydujemy się na naukę programowania, warto wiedzieć, że podczas pracy z aplikacjami webowymi w Javie, będziemy mieć styczność z servletami. Konieczne jest poznanie mechanizmu ich działania oraz ograniczenia. <h3>Aplikacje webowe</h3> Spring MVC to bardzo popularna biblioteka, z której korzysta się w dużej liczbie projektów. Na początek warto, byśmy umieli sporządzić aplikację webową, która będzie oparta o kilka kontrolerów. Warto wiedzieć, że większość aplikacji webowych zapisuje dane w bazach danych. Trzeba pamiętać, czym są relacyjne bazy danych. <strong>Koniecznie poznajmy takie pojęcia, jak klucz główny, klucz obcy, rodzaje złączeń, indeks.</strong> Na początku trzeba także nauczyć się konstruować proste zapytania z użyciem ORDER BY, GROUP BY, JOIN. Pomocny w tym celu będzie kurs dotyczący relacyjnych baz danych. <h3>Jakie umiejętności trzeba jeszcze posiadać?</h3> Trzeba jasno podkreślić, że programowanie to nie wyłącznie technologia. Przydaje się szereg dodatkowych umiejętności, które bez wątpienia będą pomocne. <strong>Przede wszystkim ważna jest znajomość języka angielskiego.</strong> Większość materiałów, które będą niezbędne podczas nauki, jest właśnie w tym języku. Czytanie technicznej dokumentacji nie powinno być problemem. <h3>Umiejętność pracy w grupie</h3> Jeśli decydujemy się na pracę w danej firmie, trzeba nastawić się na działanie zespołowe. Niewiele jest projektów, które realizuje się samodzielnie - zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy na początku swojej kariery zawodowej. Konieczna jest umiejętność pracy w zespole. Uczymy się jej poprzez praktykę, uczestnicząc w projekcie programistycznym. <h4>Konstruktywna dyskusja</h4> Jeśli chcemy być dobrymi programistami, musimy nauczyć się przyjmować krytykę. Merytoryczna dyskusja może naprawdę pomóc nam wyjaśnić wiele istotnych kwestii, dlatego wyciągnijmy jak najwięcej informacji od osoby, która krytykuje naszą pracę. Jednocześnie trzeba pamiętać, że krytykujący nie zawsze musi mieć rację, jednak zawsze warto wysłuchać innego punktu widzenia. <h4>Rozmowy kwalifikacyjne</h4> Jeśli nie chcemy pracować jako freelancerzy, konieczne jest udanie się na rozmowę kwalifikacyjną. Rozmowy o pracę zawsze bywają stresujące, jednak nie warto zrażać się na samym wstępie. Można je porównać po prostu do sprzedawania swojego czasu przyszłemu pracodawcy, dlatego tak ważne jest, by przedstawić się z jak najlepszej stronie.Jeśli potencjalny szef uzna, że pasujesz do zespołu, z pewnością dostaniesz pracę. Warto opracować swoje CV, by wyglądało profesjonalnie. Nawet, jeśli nie umiesz wszystkiego, nie bój się. Ważna jest determinacja i chęć rozwoju. Jeśli pokażesz, że samodzielnie nauczyłeś się wielu rzeczy, pracodawca z pewnością to doceni. Oczywiście nawet wtedy, gdy dostaniemy pracę, nie warto osiadać na laurach. Programowanie to stały rozwój. <h4>Nauka na własną rękę</h4> Jak widać, programowanie nie należy do najłatwiejszych zadań, lecz z pewnością jest warte zachodu. Programiści mogą liczyć na naprawdę dobre wynagrodzenie. Co więcej, możliwa jest praca zdalna, jak i stacjonarna.<strong>Dobrą praktyką jest rozpoczęcie nauki na własną rękę.</strong> W Internecie znajdziemy mnóstwo materiałów - także darmowych - dzięki którym sprawdzimy, czy programowanie w ogóle jest dla nas. Kolejnym krokiem jest skorzystanie z kursów. Mogą to być kursy online lub intensywne kursy zawodowe. <h4>Czy warto programować?</h4> Jeśli od dłuższego czasu zastanawiasz się nad zmianą pracy i kusi Cię programowanie, warto spróbować. Jeśli będziesz silnie zdeterminowany, z pewnością odniesiesz sukces. Jedynie osoby, które naprawdę są zaangażowane w kodowanie, będą specjalistami w branży.Na początek warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami, które zostały wymienione w tym artykule. Jeśli przyjdzie Ci to z łatwością, poszerzaj wiedzę. Niektórzy wolą uczyć się samodzielnie, inni korzystają z kursów online, a jeszcze inni ze stacjonarnych. Wybór należy do Ciebie!