Dziś lepiej się do tego głośno nie przyznawać ale trudno, zaryzykuję. Lubie żywić się w barach szybkiej obsługi, jeść burgery, kurczaki, kebaby itd. i nie mam (jeszcze) z tym jakiegoś dużego problemu:)  Ja zauważyłem nie jestem osamotniony, w Pruszkowie biznes kręci się całkiem dobrze, dominują głównie kebaby, ale oferta się rozszerza. Ostatnio wybrałem się do Express Chicken – miejsce jest troszkę ukryte za „Domem Rzemiosła” przy ulicy Kraszewskiego.  Dawniej był tam lokal „Nudle w Pudle” ale interes najwyraźniej się nie przyjął.  Menu Express Chicken opiera się o (jak sama nazwa wskazuje) kurczaki. Ceny są przyzwoite a jedzenie mi smakowało. Czekając na zamówienie zacząłem rozmowę z właścicielem, który okazał się być bardzo sympatycznym i otwartym człowiekiem.  Bardzo spodobało mi się podejście właściciela do prowadzenia biznesu, ma to być lokal dla zwykłych mieszkańców Pruszkowa, ma być przyjemnie i smacznie.Poniżej zamieszczam krótką rozmowę z Karolem – właścicielem Express Chcicken Pruszków.
Piotr Łuczyński: Jak wpadłeś na pomysł żeby otworzyc biznes w Pruszkowie?

Karol Zelik: Nie będę oryginalny gdy powiem, że jak wiele innych osób na różnym etapie życia doszedłem do wniosku, że nie chcę już dłużej pracować na cudzy rachunek i zacząłem poważnie myśleć o założeniu własnej działalności. Własna firma daje nieporównywalnie więcej satysfakcji i radości, nieustannie napędza do działania. Praca w dużej firmie, niezależnie od zajmowanego stanowiska, po jakimś czasie zaczęła ciążyć. Historie o osobach odchodzących z korporacji są dla wielu osób niezwykle kuszące i stąd pomysł własnej działalności. A dlaczego Pruszków – dobra lokalizacja i doskonała komunikacja to główne powody dlaczego jesteśmy właśnie tutaj:-)

PŁ: Dlaczego wybrałeś akurat taki segment rynku?

KZ: Na rynku coraz częściej, zamiast dużych restauracji powstają małe lokale, tworzone dla lokalnych społeczności z rozsądnymi cenami. Żyjemy w ciągłym biegu, wszyscy skarżą się na brak czasu, chcemy więc jeść szybko ale przede wszystkim smacznie. Klienci oczekują ciekawych propozycji w korzystnej cenie. W naszym menu znajdują się świeże kawałki kurczaka w przepysznej chrupiącej panierce. Ręcznie przyrządzane skrzydełka i nóżki podbijają smakiem podniebienia naszych klientów.

PŁ: W Pruszkowie była kiedy nawet akcja na facbooku – chcemy KFC w Pruszkowie, wiedziales o tym kiedy decydowales się na otwarcie lokalu?

KZnie słyszałem o takiej akcji

PŁ: Ul Kraszewskiego to głównie banki i apteki, mieszkańcy narzekają, że nie ma miejsc do których można wyjść i cos przekąsić, czy z racji rego cieszysz sie wiekszym zainteresowaniem?

KZ: Trudno powiedzieć czy to akurat ma wpływ – większe znaczenie dla zbudowania zainteresowania i zaspokojenia potrzeb jak najszerszego grona klientów, ma raczej reklama. Napewno każdy rynek rządzi się swoimi prawami i są różnice między grupami docelowymi banków, aptek, sklepów czy lokali gastronomicznych. Najważniejsze, aby spełniały oczekiwania klientów, posiadały wysoką jakość produktów i usług.

1453563_587823361286826_2038198790_n
PŁ: Czy gdybyś mógł wolał byś prowadzić drogą i wykwintną restauracje?

W coraz większym stopniu klient mający do wyboru wiele ofert z zakresu działalności gastronomicznej, stawia przede wszystkim na wysoką jakość nie tylko produktu, ale również obsługi jego osoby. Dlatego też my w swych założeniach chcielibyśmy świadczyć takie usługi gastronomiczne i chcemy zwracać szczególną uwagę na sposób podejścia do klientów. Naszym celem oczywiście nie jest konkurowanie z ekskluzywnymi restauracjami, z wykwintnymi daniami:-)

PŁ: Czy trudno jest prowadzić biznes w Pruszkowie?

KZ: Ciężka praca jest nieunikniona;-)
Łatwiej jest oczywiście osobom, które mają już wyrobioną markę, i tu nie ma chyba znaczenia czy jest to Pruszków czy inne miejsce.

541519_587823047953524_398771235_n

 

PŁ: .Jakie masz plany na najbliższe  miesiące? Masz jakieś specjalne pomysły?

 

KZ: Rozpoczęliśmy przygotowania do sezonu letniego. Będzie ogródek, piwo, promocje, rabaty. ZAPRASZAMY