Laboratorium działań parateatralnych — Pruszków

W niedzielę, 26 października o godz. 12.00 zapraszamy na pierwsze w Pruszkowie uliczne performatywne działanie osnute wokół historii miasta, a w szczególności poświęcone tematowi istnienia obozu przejściowego Dulag 121. Startujemy przy stacji WKD Tworki, obok bramy szpitala.

Performance został przygotowany przez uczestników projektu „Laboratorium działań parateatralnych – Pruszków”, realizowanego przez Muzeum Dulag 121. Będziemy podążali ulicami, którymi warszawiacy byli prowadzeni do obozu Dulag 121. Odkryjemy na nowo historyczne miejsca i będziemy mieli okazję przyłączyć się do proponowanych przez młodych performerów działań.

„Laboratorium działań parateatralnych – Pruszków” to wydarzenie interdyscyplinarne, wykorzystujące sztukę parateatralną – performance w edukacji kulturalnej i popularyzacji historii lokalnej. Przez cały wrzesień i październik odbywały się zajęcia i warsztaty parateatralne dla młodzieży ponadgimnazjalnej ze szkół pruszkowskich. Efektem tych działań będzie spektakl performance w przestrzeni miejskiej, podejmujący temat obozu przejściowego, na który serdecznie Państwa zapraszamy.

W 2014 r. przypadała 70. rocznica powstania pruszkowskiego obozu. Jego istnienie jest jedną z najbardziej znamiennych kart w dziejach Pruszkowa oraz Warszawy. To bezprecedensowe wydarzenie, w którym uczestniczyło z jednej strony 650 tys. więzionych w obozie warszawiaków, a z drugiej niemal cała ówczesna społeczność Pruszkowa licząca ok. 25 tys. osób.

Młodzież pracowała nad performace’em pod kierunkiem członków grupy „Performeria Warszawy”. W trakcie warsztatów uczestnicy spotkali się z osobami starszymi, które przybliżyły im wojenną historię miasta. Zajęcia polegały m.in. na pracy nad zebranymi materiałami historycznymi i wspomnieniami oraz twórczym ich wykorzystaniu przez młodzież na potrzeby spektaklu, aby w sposób angażujący emocje, ciało i umysł popularyzować wiedzę historyczną. W autorskim spektaklu młodzież wyraża swój stosunek do minionych wydarzeń i przestrzeni miejskiej Pruszkowa.

Informacje o projekcie, sztuce performance, historii Pruszkowa oraz relacje z warsztatów i spektaklu można znaleźć na blogu performance-pruszkow.blogspot.com prowadzonym przez uczestników projektu.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna” oraz Starostwa Powiatu Pruszkowskiego.

Organizator: Muzeum Dulag 121

Pierwszy w Pruszkowie uliczny performance!http://www.pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/10/Kopia-logo.jpghttp://www.pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/10/Kopia-logo.jpg Muzeum Dulag121 AktualnościHistoriaMuzeum Dulag121,,,,,,,
W niedzielę, 26 października o godz. 12.00 zapraszamy na pierwsze w Pruszkowie uliczne performatywne działanie osnute wokół historii miasta, a w szczególności poświęcone tematowi istnienia obozu przejściowego Dulag 121. Startujemy przy stacji WKD Tworki, obok bramy szpitala.Performance został przygotowany przez uczestników projektu „Laboratorium działań parateatralnych – Pruszków”, realizowanego...
<a href="http://pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/10/Performance-plakat.jpg"><img class="alignleft size-large wp-image-3715" src="http://pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/10/Performance-plakat-767x1024.jpg" alt="Laboratorium działań parateatralnych — Pruszków" width="767" height="1024" /></a><strong>W niedzielę, 26 października o godz. 12.00</strong> z<em>apraszamy na pierwsze w Pruszkowie uliczne performatywne działanie osnute wokół historii miasta, a w szczególności poświęcone tematowi istnienia obozu przejściowego Dulag 121. </em><strong>Startujemy przy stacji WKD Tworki, obok bramy szpitala</strong><em>. </em><em>Performance został przygotowany przez uczestników projektu „Laboratorium działań parateatralnych – Pruszków”, realizowanego przez Muzeum Dulag 121. Będziemy podążali ulicami, którymi warszawiacy byli prowadzeni do obozu Dulag 121. Odkryjemy na nowo historyczne miejsca i będziemy mieli okazję przyłączyć się do proponowanych przez młodych performerów działań.</em><strong>„Laboratorium działań parateatralnych – Pruszków”</strong> to wydarzenie interdyscyplinarne, wykorzystujące sztukę parateatralną – performance w edukacji kulturalnej i popularyzacji historii lokalnej. Przez cały wrzesień i październik odbywały się zajęcia i warsztaty parateatralne dla młodzieży ponadgimnazjalnej ze szkół pruszkowskich. Efektem tych działań będzie <strong>spektakl performance w przestrzeni miejskiej</strong>, podejmujący temat obozu przejściowego, na który serdecznie Państwa zapraszamy.W 2014 r. przypadała 70. rocznica powstania pruszkowskiego obozu. Jego istnienie jest jedną z najbardziej znamiennych kart w dziejach Pruszkowa oraz Warszawy. To bezprecedensowe wydarzenie, w którym uczestniczyło z jednej strony 650 tys. więzionych w obozie warszawiaków, a z drugiej niemal cała ówczesna społeczność Pruszkowa licząca ok. 25 tys. osób.Młodzież pracowała nad performace’em pod kierunkiem członków grupy „Performeria Warszawy”. W trakcie warsztatów uczestnicy spotkali się z osobami starszymi, które przybliżyły im wojenną historię miasta. Zajęcia polegały m.in. na pracy nad zebranymi materiałami historycznymi i wspomnieniami oraz twórczym ich wykorzystaniu przez młodzież na potrzeby spektaklu, aby w sposób angażujący emocje, ciało i umysł popularyzować wiedzę historyczną. W autorskim spektaklu młodzież wyraża swój stosunek do minionych wydarzeń i przestrzeni miejskiej Pruszkowa.Informacje o projekcie, sztuce performance, historii Pruszkowa oraz relacje z warsztatów i spektaklu można znaleźć na blogu performance-pruszkow.blogspot.com prowadzonym przez uczestników projektu.Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja kulturalna” oraz Starostwa Powiatu Pruszkowskiego.Organizator: Muzeum Dulag 121