Muzeum Dulag 121 prezentuje drugą odsłonę wystawy ,,Sztuka i Naród’’ w siedzibie  Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie ( Pl. Jana Pawła II).  Będzie ona eksponowana od 24 X do 31 XII 2015 r.

Wystawa „Sztuka i Naród” została przygotowana na 70. rocznicę Powstania Warszawskiego przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. „Przypomina ona redaktorów wydawanego w latach 1942-1944, konspiracyjnego pisma ,,Sztuka i Naród’’, wybitnych twórców, którzy w tragicznie krótkim czasie wojennej młodości zdołali osiągnąć niezwykłą dojrzałość intelektualną, moralną i artystyczną. Byli to: Onufry Bronisław Kopczyński, kompozytor i publicysta, nazywany ‘Chopinem konspiracji’, Wacław Bojarski, poeta, prozaik i publicysta, Andrzej Trzebiński, poeta, dramatopisarz, prozaik, publicysta i teoretyk kultury, Tadeusz Gajcy, obok K. K. Baczyńskiego najbardziej znany poeta Polski Walczącej, także publicysta i prozaik, Zdzisław Stroiński, poeta, autor liryków prozą i Wojciech Mencel, poeta i dramatopisarz. Wszyscy redaktorzy „Sztuki i Narodu” byli do końca wierni hasłu głoszącemu potrzebę jedności postawy w życiu i sztuce. Mimo, ze zginęli, a więc pozostali na zawsze już dwudziestoletni, stworzyli poezję i myśli, które niosą w sobie wielki potencjał.”

,,Autorom wystawy przyświecała idea, aby wzbudzić i podtrzymać dyskusję nad dziedzictwem środowiska „Sztuki i Narodu” i jego wkładem w kulturę polską (…).”

Ekspozycję można zwiedzać w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego przy Placu Jana Pawła II 2 w następujących godzinach:

  • wtorek – środa 09:00 – 16:00
  • czwartek 09:00 – 19:00
  • piątek 09:00 – 16:00
  • sobota – niedziela 11:00 – 18:00
  • Muzeum jest nieczynne w poniedziałki, a także w następujące dni: 31.10, 01.11, 11.11, 22-26.12, 31.12.

Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne.

Wystawie będą towarzyszyć lekcje muzealne i odczyty. Więcej informacji na stronie www.dulag121.pl

Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza do zwiedzenia wystawy.

Dodatkowe informacje:

Autorką scenariusza wystawy jest Pani Maria Dorota Pieńkowska,  komisarzem Pan Piotr Dymmel.  Twórcą aranżacji plastycznej, opracowania graficznego wystawy i projektu przeniesienia jest Pani Anna Nowak. Komisarzem realizacji wystawy w Pruszkowie jest Pani Małgorzata Bojanowska.

Sztuka i Naród - plakat