Słaba sytuacja gospodarcza i spadek liczby zaciąganych kredytów w 2013 roku spowodowały, że banki musiały zrewolucjonizować swoje usługi. Dzięki temu można skorzystać m.in. z atrakcyjniejszego kredytu hipotecznego, konsumpcyjnego lub usługi prowadzenia karty kredytowej.

 

W pierwszej połowie 2013 roku banki udzieliły 2,7 mln kredytów konsumpcyjnych (o 7,3% mniej niż rok wcześniej) i 96 tys. kredytów mieszkaniowych (spadek wyniósł 13% w porównaniu do 2012 roku) – podaje raport Biura Informacji Kredytowej (BIK). W kolejnych miesiącach sytuacja nieco poprawiła się. Sprzedaż kredytów w końcu roku wróciła do poziomu z 2011 roku, a więc okresu przed największymi spadkami – podaje „Rzeczpospolita”.

 shutterstock_121999858

Banki udzielają mniej kredytów na niskie kwoty

 

Wzrost liczby i wartości udzielanych kredytów dotyczy kredytów powyżej 50 tys. zł. Banki udzielają coraz mniej kredytów na niższe kwoty – oscylujące w granicach kilku tysięcy złotych. W ciągu ostatnich lat obserwuje się spadek o 43% liczby udzielanych kredytów na kwoty poniżej 4 tys. zł („Rozwój rynku kredytowego w Polsce” – Mariusz Cholewa). Taka tendencja otwiera szerszą drogę znanej usłudze prowadzenia karty kredytowej.

 

Karta plastikowa zamiast pożyczki na małą kwotę?

 

Współcześnie z kart kredytowych korzysta ok. 6,8 mln Polaków. Co warte jest odnotowania, pod koniec 2009 roku w obiegu znajdowało się aż 11 mln kart – według danych z Prnews.pl. Powodem spadku tej liczby były m.in. skutki kryzysu i związane z tym działania banków (np.: unieważnianie nieaktywnych kart). Sytuacja na chwilę obecną jest zbliżona do tej z 2006 roku i w miarę stabilna. Największą liczbę kart kredytowych w I kwartale 2014 roku odnotowały Credit Agricole Bank Polska (857 494), Sygma Bank (850 000) oraz PKO BP (826 000). Oczywiście standardem w obecnych czasach jest wypełnianie wniosków kart kredytowych online (w przeciwieństwie do usług sprzed kilkunastu lat). Działania banków koncentrują się nie tylko na zapewnieniu klientowi komfortu i oszczędności czasu. Wraz ze wzrostem konkurencji wzrosła również jakość produktu – a co się z tym wiąże jego opłacalność. Na jakie parametry karty kredytowej należy zwracać uwagę?

 

Wysoki limit kredytowy i małe oprocentowanie – główne atuty plastikowych kart

 

Najlepsze karty kredytowe charakteryzują się wysokim limitem kredytowym, który w zależności od wybranego banku może różnić się znacząco. Po okresie początkowym kwoty te często oscylują w granicach 15-20 tys. zł. Istotne są również wysokość oprocentowania (zwykle 10-20%) i długość okresu bezodsetkowego (54-61 dni). Oprócz tego warto zwrócić uwagę na koszty założenia i utrzymania karty oraz możliwość spłaty kwoty minimalnej. Dodatkowym atutem mogą być różnego rodzaju rabaty i premie, jednak nie powinny one decydować o wyborze produktu. Poszczególne parametry kart można sprawdzić w porównywarkach internetowych lub na konkretnych stronach banków (np. wystarczy kliknąć na odnośnik do strony Vanquis). Dobre rozeznanie na rynku pomoże podjąć optymalną decyzję.