Arcyksiążę Franciszek F. Habsburg
Arcyksiążę Franciszek F. Habsburg

Równo sto lat temu zakończył się porządek istniejący od 1815 roku. Skończyła się Belle Époque. Zamach w Sarajewie, w którym zginął Arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg oraz jego żona Zofia stał się oficjalnym powodem wybuchu I Wojny Światowej. Wojna ta, jak doskonale wiemy, zmieniła losy świata. Podczas gdy w roku 1910 jako liderów światowych wskazałoby europejskie mocarstwa takie jak Wielką Brytanię, Francję, II Rzeszę czy Imperium Rosyjskie, tak w roku 1920 większość pytanych (poza Francuzami) wskazałaby jednoznacznie na USA. Liczne ofiary, skok technologiczny, zmiana sytuacji geopolitycznej – te i inne skutki wojny wpłynęły na niemal cały obszar Europy. Ziemie znajdujące się jeszcze pod zaborami Polski również stały się świadkiem zmagań. To samo tyczy się ziem pruszkowskich…wojna niemal sto lat temu zawitała i w nasze okolice.

Bitwa o Pruszków W dniach 12-18 października 1914 roku Pruszków oraz Żbików stały się miejscem krwawej walki między siłami napierającej II Rzeszy a broniącymi się Rosjanami. Bitwa o Pruszków przez te kilka dni października nie różniła się wiele od zmagań na froncie zachodnim. Mimo znaczącej przewagi liczebnej Rosjan, siły Niemieckie nie ustąpiły. Po wstępnej niemocy przełamania linii rosyjskich, Niemcy okopali się i przystąpili do ostrzału artyleryjskiego. Zniszczeniu uległa znaczna część zabudowań mieszkalnych, niemal wszystkie obiekty przemysłowe w mieście oraz stacja kolejowa. Śmierć poniosło wielu mieszkańców. Dziś świadectwem tamtych zmagań są kwatery niemieckich i rosyjskich żołnierzy na cmentarzu parafialnym przy ul. cmentarnej w Pruszkowie oraz cmentarz wojenny w Pęcicach. Pruszków został zajęty przez siły niemieckie na początku sierpnia 1915 roku.

Jeśli kończycie czytać ten tekst jeszcze przed obiadem w sobotę 28 czerwca 2014 roku zdążycie odwiedzić stronę, na której odbywa się właśnie relacja „na żywo” z wizyty Arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie (28.06.1914). Zobacz na własne oczy jak „powiew skrzydeł motyla Gavrilo Principa” wpłynął na nasz Pruszków. https://www.facebook.com/pages/Sto-Lat-Temu/1435409096681154 Zapraszamy do wspólnego przeżycia chwil, które zmieniły świat początku XX wieku.

Zamach na Arcyksięcia w Sarajewie
Zamach na Arcyksięcia w Sarajewie
Cmentarz wojskowy z 1914 r. w Pęcicach
Cmentarz wojskowy z 1914 r. w Pęcicach
Pola bitew I Wojny Światowej
Pola bitew I Wojny Światowej
Pruszków Sto Lat Temu – Jak zamach w Sarajewie wpłynął na Pruszków (efekt motyla Principa)http://www.pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/06/314406_426224340756677_212526903_n.jpghttp://www.pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/06/314406_426224340756677_212526903_n-300x300.jpg Jan Gorski HistoriaJak GórskiPolecanePruszków,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Równo sto lat temu zakończył się porządek istniejący od 1815 roku. Skończyła się Belle Époque. Zamach w Sarajewie, w którym zginął Arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg oraz jego żona Zofia stał się oficjalnym powodem wybuchu I Wojny Światowej. Wojna ta, jak doskonale wiemy, zmieniła losy świata. Podczas gdy w roku...
Równo sto lat temu zakończył się porządek istniejący od 1815 roku. Skończyła się Belle Époque. Zamach w Sarajewie, w którym zginął Arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg oraz jego żona Zofia stał się oficjalnym powodem wybuchu I Wojny Światowej. Wojna ta, jak doskonale wiemy, zmieniła losy świata. Podczas gdy w roku 1910 jako liderów światowych wskazałoby europejskie mocarstwa takie jak Wielką Brytanię, Francję, II Rzeszę czy Imperium Rosyjskie, tak w roku 1920 większość pytanych (poza Francuzami) wskazałaby jednoznacznie na USA. Liczne ofiary, skok technologiczny, zmiana sytuacji geopolitycznej - te i inne skutki wojny wpłynęły na niemal cały obszar Europy. Ziemie znajdujące się jeszcze pod zaborami Polski również stały się świadkiem zmagań. To samo tyczy się ziem pruszkowskich...wojna niemal sto lat temu zawitała i w nasze okolice. <p style="text-align: left;"><strong>Bitwa o Pruszków</strong> W dniach 12-18 października 1914 roku Pruszków oraz Żbików stały się miejscem krwawej walki między siłami napierającej II Rzeszy a broniącymi się Rosjanami. Bitwa o Pruszków przez te kilka dni października nie różniła się wiele od zmagań na froncie zachodnim. Mimo znaczącej przewagi liczebnej Rosjan, siły Niemieckie nie ustąpiły. Po wstępnej niemocy przełamania linii rosyjskich, Niemcy okopali się i przystąpili do ostrzału artyleryjskiego. Zniszczeniu uległa znaczna część zabudowań mieszkalnych, niemal wszystkie obiekty przemysłowe w mieście oraz stacja kolejowa. Śmierć poniosło wielu mieszkańców. Dziś świadectwem tamtych zmagań są kwatery niemieckich i rosyjskich żołnierzy na cmentarzu parafialnym przy ul. cmentarnej w Pruszkowie oraz cmentarz wojenny w Pęcicach. Pruszków został zajęty przez siły niemieckie na początku sierpnia 1915 roku.</p> Jeśli kończycie czytać ten tekst jeszcze przed obiadem w sobotę 28 czerwca 2014 roku zdążycie odwiedzić stronę, na której odbywa się właśnie relacja "na żywo" z wizyty Arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie (28.06.1914). Zobacz na własne oczy jak "powiew skrzydeł motyla Gavrilo Principa" wpłynął na nasz Pruszków. <a href="https://www.facebook.com/pages/Sto-Lat-Temu/1435409096681154"><strong>https://www.facebook.com/pages/Sto-Lat-Temu/1435409096681154</strong></a> Zapraszamy do wspólnego przeżycia chwil, które zmieniły świat początku XX wieku.