10341596_510582219070289_821262658038022006_nWielkimi krokami zbliża się ciekawa i pionierska impreza w Pruszkowie poświęcona grom bez prądu – Pierwszy Pruszkowski Festiwal Gier. Od kilku miesięcy wraz z intensyfikacją działań podmiotów komercyjnych i niekomercyjnych w postaci pruszkowskich klubów fantastyki i gier bitewnych, społecznych stowarzyszeń oraz inicjatyw przywoływanego przeze mnie niejednokrotnie sklepu „Galaktyka Gier”, widać zwarcie szeregów i wzrost aktywności wszystkich miłośników gier bitewnych, karcianych oraz planszowych. Dzisiaj postanowiłem upiec dwa banany na jednym ogniu – przedstawić zarówno krótki wywiad z Tomaszem Bartłomiejczukiem właścicielem wspominanego sklepu oraz udzielić informacji dotyczących PPFG.

Edgar Czop:  W zasadzie powinienem zacząć od pytania, skąd wziął się pomysł na otworzenie sklepu w Pruszkowie, który zajmuje się fantastyką, grami bitewnymi, karcianymi i planszowymi.

Tomasz Bartłomiejczuk: Fantastyką i grami w ogóle zajmuję się od dzieciaka. Pamiętam szachy, chińczyka, warcaby, potem były takie tytuły, jak „Magiczny miecz”, „Labirynt” czy „Gwiezdny kupiec”. No i tak pozostało do dzisiaj. A żeby otworzyć sklep, to jest jakiś pomysł na zmianę w życiu. Przede wszystkim własny biznes, bo trochę zmęczyłem się już pracą „na cudzym”.

EC: Czy w Pruszkowie fantastyka jest ciągle żywa, a może właśnie teraz, kiedy pół roku temu otworzyliście tutaj pierwszy sklep tego rodzaju i zaktywowaliście dużą część miasta, te hobby przeżywa renesans? Chyba dużo osób ponownie poczuło, że trzeba wyciągnąć z pudeł figurki, czy odkurzyć karty do Magic: The Gathering.

TB: Myślę, że fantastyka była tu zawsze żywa tylko należało zrobić coś żeby społeczność pruszkowska zaczęła spędzać czas właśnie w Pruszkowie, a nie ciągle jeździła do Warszawy. Teraz mamy taką możliwość, przybywa młodych graczy we wszelkie systemy i jest coraz lepiej.

EC: To chyba pozytywny trend, że wolny czas nie jest poświęcony tylko komputerowi?

TB: Zdecydowanie tak, komputery są teraz w odwrocie. My promujemy tylko systemy „bez prądu”, jeżeli zaczęlibyśmy promować nagle gry komputerowe przeczylibyśmy w tym momencie samym sobie.

EC: Czy ostatni organizowany przez Was turniej kolekcjonerskiej gry karcianej Magic: The Gathering był udany?

TB: Było prawie trzydziestu graczy, kilkudziesięciu widzów, z których część zaczęła grać i pojawiać się w sklepie. Tak więc same pozytywy.

EC:  Ciekawi mnie to, że sklep organizuje działania w strefie publicznej, a żaden organ miasta się tym nie zajął. Dlaczego chcieliście to zrobić?

TB: Ja się polityką nie zajmuję, ja zajmuję się robieniem po prostu fajnych imprez. I to mi bardzo dobrze wychodzi. Gwoli ścisłości, organizatorami Festiwalu są Klub Fantastyki Pruszków oraz Społeczne Stowarzyszenia „Forum Pruszków” – na trzecim miejscu wymieniłbym dopiero Galaktykę Gier. Jeśli chodzi zaś o wspomniane organy to mam nadzieję, że PPFG zostanie dostrzeżony i doceniony przez urzędników. Poza tym musimy się najpierw wykazać – a zrobimy to już za kilka dni.

EC: A coś więcej na temat wspominanego Klubu Fantastyki Pruszków?

TB: Klub powstał kilka tygodni temu jako inicjatywa graczy skupionych w sklepie – zarówno weteranów fantastyki, którzy organizowali różnego rodzaju eventy, jak i ludzi, którym coś chce się zrobić.

EC: Czy współorganizowany przez was Pierwszy Pruszkowski Festiwal Gier zanosi się na bycie dużą imprezą?

TB: Mamy nadzieję, że tak, zwłaszcza jeżeli zwrócimy uwagę na fakt, że będzie się ona odbywała podczas „Dni Pruszkowa”, na których zawsze przewija się przynajmniej kilkanaście tysięcy mieszkańców naszego miasta i okolic. Jestem myśli, że ta część „Dni Pruszkowa” jaką będzie PPFG także, okaże się sukcesem i na stałe wejdzie do kalendarza imprez w Pruszkowie. Chciałbym, żeby była to impreza organizowana w cyklu dwa razy do roku – edycja letnia i edycja zimowa. Zima to dobry czas na planszówki, natomiast w lecie zamierzamy wystawić stoły do grania na zewnątrz sklepu.

EC: Jak zachęciłbyś ludzi, którzy lubią fantastykę, kojarzą ją głównie z „Władcy Pierścieni” i „Gwiezdnych Wojen”, a nie mieli nigdy do czynienia z żadnymi grami z wielu systemów, w których odbywać się będą rozgrywki podczas Festiwalu Gier.

TB: Ja bym po prostu zachęcił tych, którzy lubią dobre gry. Podczas festiwalu nie będą to przecież tylko gry fantastyczne, pojawią się także gry logiczne takie, jak Scrabble, czy gry nawiązujące do historii – Carcassonne. Dlatego nie można powiedzieć, że będzie tylko i wyłącznie fantastyka. Owszem będą pokazy gier takich, jak „X-wing”, czyli czyste science-fiction (fani „Gwiezdnych Wojen” na pewno wiedzą co to jest X-wing i dlaczego lata w nim Luke Skywalker). Natomiast podczas imprezy będą zarówno systemy fantastyczne, jak i gry, które z fantastyką nie mają zupełnie nic wspólnego.

EC: A jak z kolei zachęciłbyś ludzi, którzy „wtopili się” w gry komputerowe i są uprzedzeni do spędzania czasu przed planszą gry, kartami czy stołem do gier bitewnych? Tak, żeby po prostu spróbowali zagrać.

TB: Wszystkie gry planszowe, bitewne i karciane, opierają się na graniu z żywym człowiekiem, to jest wyjście do ludzi, sposób na poznanie nowych przyjaciół, znajomych oraz wejście do nowego środowiska. Tę grupę tworzą osoby, które mają bardzo różne, nietuzinkowe zainteresowania. We wszystkie gry grają naprawdę ciekawi ludzie, jeżeli ktoś chce ich poznać, to jest najlepsza droga. W przypadku gier na PC, to ktoś tam jest po drugiej stronie (np. kolega z klanu), kto może mieć 9 lub 49 lat. Osoba, która mianuje się twoim przyjacielem w świecie wirtualnym, w realnym już nie musi nim być, bo może być fajna tylko na ekranie komputera. Kiedyś, gdy komputery zaczęły być coraz bardziej interaktywne, psychologowie i socjologowie obwieścili, że oto powstało „cudowne urządzenie” do wspierania edukacji, które zastąpi nauczyciela. Teraz się od tego odchodzi, chociaż komputer jest wsparciem, może być także urządzeniem bardzo krzywdzącym – zarówno psychikę jak i kwestie interakcji. Zapraszam więc na Pierwszy Pruszkowski Festiwal Gier!

 

A teraz trochę informacji dotyczących samego wydarzenia.

Kiedy: 31 maja (11-19) – 1 czerwca (11-17)

Gdzie: Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II, ul. Hubala 4 – Pruszków

Co:  „Pruszkowianie którzy cenią rodzinny, edukacyjny i po prostu przyjemny sposób spędzenia wolnego czasu jakim jest gra w dobre gry planszowe będą naszymi gośćmi.
Przygotujemy kilkadziesiąt stołów, na których miłośnicy gier będą mogli spędzić czas, grając nie tylko w swoje ulubione gry, ale także będą mogli poznać nowe mądre i rozwijające gry z bogatej oferty naszego Pokoju Gier.”

Granie:

 • eliminacje Mistrzostw Polski w grę Carcassonne (pod patronatem wydawcy tej gry czyli BARD’a oraz pruszkowskiego dystrybutora tej gry czyli Galaktyki Gier) sobota godz. 15.00
 •  II Amatorskie Mistrzostwa Pruszkowa w Scrabble – niedziela godz. 11.00
 • I edycja Pruszków Pro/Am Challenge – Magic the Gathering (formaty turniejów dostępne będą wkrótce – na pewno odbędzie się format Junior dla młodych graczy oraz turniej dla graczy pow. 18 roku życia – sankcjonowany do rozgrywek MtG) sobota godz. 12.00 Junior, niedziela godz. 12.00 open
 • I Pruszkowski Turniej Warhammer Fantasy Battle (singlowy, stoły 48×48, format LPF, 4 bitwy minimum, limit graczy24) sobota godz. 11.00

Pokazy i nauka gry:

 • Heroclix – w wykonaniu polskiego wydawcy tej gry czyli firmy ISA (sobota godz. 11.00)
 • gry bitewne m.in. Warhamer Fantasy Battle (niedziela) , X-wing (sobota godz. 13.00), Ogniem i Mieczem (sobota godz. 11.00) i wiele innych
 • nauka gry w Magic the Gathering organizowana przez profesjonalnych graczy – podczas nauki będą prowadzone rozgrywki turniejowe oraz dystrybucja bezpłatnych zestawów startowych i kart promocyjnych. (oba dni)

Konkursy:

 • dla najmłodszych miłośników gier „bez prądu”
 • konkurs fotograficzny – najlepsze zdjęcie z PPFG (po imprezie)
 • konkurs wiedzy o Gwiezdnych Wojnach dla młodzieży młodszej (sobota godz. 14.00)
 • najładniej pomalowana figurka (zgłoszenia podczas obu dni imprezy)

Partnerzy:

wydawnictwo BARD, wydawnictwo ISA, Karczma u Wiencka, Księgowe Imperium, MTT Polska, CDP.pl, wydawnictwo G3, Fundacja Umysł im Alfreda Buttsa, Studio GoblinArt

Bez tytułu

Pierwszy Pruszkowski Festiwal Gier Edgar Czop Edgar CzopKulturaPolecanePruszków,,,,,,,,,,,,
Wielkimi krokami zbliża się ciekawa i pionierska impreza w Pruszkowie poświęcona grom bez prądu – Pierwszy Pruszkowski Festiwal Gier. Od kilku miesięcy wraz z intensyfikacją działań podmiotów komercyjnych i niekomercyjnych w postaci pruszkowskich klubów fantastyki i gier bitewnych, społecznych stowarzyszeń oraz inicjatyw przywoływanego przeze mnie niejednokrotnie sklepu „Galaktyka Gier”,...
<a href="http://pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/05/10341596_510582219070289_821262658038022006_n.jpg"><img class=" wp-image-2273 alignleft" alt="10341596_510582219070289_821262658038022006_n" src="http://pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/05/10341596_510582219070289_821262658038022006_n-215x300.jpg" width="172" height="240" /></a>Wielkimi krokami zbliża się ciekawa i pionierska impreza w Pruszkowie poświęcona grom bez prądu – <b>Pierwszy Pruszkowski Festiwal Gier.</b> Od kilku miesięcy wraz z intensyfikacją działań podmiotów komercyjnych i niekomercyjnych w postaci pruszkowskich klubów fantastyki i gier bitewnych, społecznych stowarzyszeń oraz inicjatyw przywoływanego przeze mnie niejednokrotnie sklepu „Galaktyka Gier”, widać zwarcie szeregów i wzrost aktywności wszystkich miłośników gier bitewnych, karcianych oraz planszowych. Dzisiaj postanowiłem upiec dwa banany na jednym ogniu - przedstawić zarówno krótki wywiad z Tomaszem Bartłomiejczukiem właścicielem wspominanego sklepu oraz udzielić informacji dotyczących PPFG.<b>Edgar Czop: </b> <b>W zasadzie powinienem zacząć od pytania, skąd wziął się pomysł na otworzenie sklepu w Pruszkowie, który zajmuje się fantastyką, grami bitewnymi, karcianymi i planszowymi.</b><b>Tomasz Bartłomiejczuk: </b>Fantastyką i grami w ogóle zajmuję się od dzieciaka. Pamiętam szachy, chińczyka, warcaby, potem były takie tytuły, jak „Magiczny miecz”, „Labirynt” czy „Gwiezdny kupiec”. No i tak pozostało do dzisiaj. A żeby otworzyć sklep, to jest jakiś pomysł na zmianę w życiu. Przede wszystkim własny biznes, bo trochę zmęczyłem się już pracą „na cudzym”.<b>EC: Czy w Pruszkowie fantastyka jest ciągle żywa, a może właśnie teraz, kiedy pół roku temu otworzyliście tutaj pierwszy sklep tego rodzaju i zaktywowaliście dużą część miasta, te hobby przeżywa renesans? Chyba dużo osób ponownie poczuło, że trzeba wyciągnąć z pudeł figurki, czy odkurzyć karty do Magic: The Gathering.</b><b>TB: </b>Myślę, że fantastyka była tu zawsze żywa tylko należało zrobić coś żeby społeczność pruszkowska zaczęła spędzać czas właśnie w Pruszkowie, a nie ciągle jeździła do Warszawy. Teraz mamy taką możliwość, przybywa młodych graczy we wszelkie systemy i jest coraz lepiej.<b>EC: To chyba pozytywny trend, że wolny czas nie jest poświęcony tylko komputerowi?</b><b>TB:</b> Zdecydowanie tak, komputery są teraz w odwrocie. My promujemy tylko systemy „bez prądu”, jeżeli zaczęlibyśmy promować nagle gry komputerowe przeczylibyśmy w tym momencie samym sobie.<b>EC: Czy ostatni organizowany przez Was turniej kolekcjonerskiej gry karcianej Magic: The Gathering był udany?</b><b>TB: </b>Było prawie trzydziestu graczy, kilkudziesięciu widzów, z których część zaczęła grać i pojawiać się w sklepie. Tak więc same pozytywy.<b>EC:  Ciekawi mnie to, że sklep organizuje działania w strefie publicznej, a żaden organ miasta się tym nie zajął. Dlaczego chcieliście to zrobić?</b><b>TB:</b> Ja się polityką nie zajmuję, ja zajmuję się robieniem po prostu fajnych imprez. I to mi bardzo dobrze wychodzi. Gwoli ścisłości, organizatorami Festiwalu są Klub Fantastyki Pruszków oraz Społeczne Stowarzyszenia „Forum Pruszków” - na trzecim miejscu wymieniłbym dopiero Galaktykę Gier. Jeśli chodzi zaś o wspomniane organy to mam nadzieję, że PPFG zostanie dostrzeżony i doceniony przez urzędników. Poza tym musimy się najpierw wykazać - a zrobimy to już za kilka dni.<b>EC: A coś więcej na temat wspominanego Klubu Fantastyki Pruszków?</b><b>TB: </b>Klub powstał kilka tygodni temu jako inicjatywa graczy skupionych w sklepie – zarówno weteranów fantastyki, którzy organizowali różnego rodzaju eventy, jak i ludzi, którym coś chce się zrobić.<b>EC: Czy współorganizowany przez was Pierwszy Pruszkowski Festiwal Gier zanosi się na bycie dużą imprezą?</b><b>TB: </b>Mamy nadzieję, że tak, zwłaszcza jeżeli zwrócimy uwagę na fakt, że będzie się ona odbywała podczas „Dni Pruszkowa”, na których zawsze przewija się przynajmniej kilkanaście tysięcy mieszkańców naszego miasta i okolic. Jestem myśli, że ta część „Dni Pruszkowa” jaką będzie PPFG także, okaże się sukcesem i na stałe wejdzie do kalendarza imprez w Pruszkowie. Chciałbym, żeby była to impreza organizowana w cyklu dwa razy do roku – edycja letnia i edycja zimowa. Zima to dobry czas na planszówki, natomiast w lecie zamierzamy wystawić stoły do grania na zewnątrz sklepu.<b>EC: Jak zachęciłbyś ludzi, którzy lubią fantastykę, kojarzą ją głównie z „Władcy Pierścieni” i „Gwiezdnych Wojen”, a nie mieli nigdy do czynienia z żadnymi grami z wielu systemów, w których odbywać się będą rozgrywki podczas Festiwalu Gier.</b><b>TB:</b> Ja bym po prostu zachęcił tych, którzy lubią dobre gry. Podczas festiwalu nie będą to przecież tylko gry fantastyczne, pojawią się także gry logiczne takie, jak Scrabble, czy gry nawiązujące do historii – Carcassonne. Dlatego nie można powiedzieć, że będzie tylko i wyłącznie fantastyka. Owszem będą pokazy gier takich, jak „X-wing”, czyli czyste science-fiction (fani „Gwiezdnych Wojen” na pewno wiedzą co to jest X-wing i dlaczego lata w nim Luke Skywalker). Natomiast podczas imprezy będą zarówno systemy fantastyczne, jak i gry, które z fantastyką nie mają zupełnie nic wspólnego.<b>EC: A jak z kolei zachęciłbyś ludzi, którzy „wtopili się” w gry komputerowe i są uprzedzeni do spędzania czasu przed planszą gry, kartami czy stołem do gier bitewnych? Tak, żeby po prostu spróbowali zagrać.</b><b>TB: </b>Wszystkie gry planszowe, bitewne i karciane, opierają się na graniu z żywym człowiekiem, to jest wyjście do ludzi, sposób na poznanie nowych przyjaciół, znajomych oraz wejście do nowego środowiska. Tę grupę tworzą osoby, które mają bardzo różne, nietuzinkowe zainteresowania. We wszystkie gry grają naprawdę ciekawi ludzie, jeżeli ktoś chce ich poznać, to jest najlepsza droga. W przypadku gier na PC, to ktoś tam jest po drugiej stronie (np. kolega z klanu), kto może mieć 9 lub 49 lat. Osoba, która mianuje się twoim przyjacielem w świecie wirtualnym, w realnym już nie musi nim być, bo może być fajna tylko na ekranie komputera. Kiedyś, gdy komputery zaczęły być coraz bardziej interaktywne, psychologowie i socjologowie obwieścili, że oto powstało „cudowne urządzenie” do wspierania edukacji, które zastąpi nauczyciela. Teraz się od tego odchodzi, chociaż komputer jest wsparciem, może być także urządzeniem bardzo krzywdzącym – zarówno psychikę jak i kwestie interakcji. Zapraszam więc na <b>Pierwszy Pruszkowski Festiwal Gier</b>! A teraz trochę informacji dotyczących samego wydarzenia<b>.</b><b>Kiedy: </b>31 maja (11-19) – 1 czerwca (11-17)<b></b><b>Gdzie: </b>Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II, ul. Hubala 4 - Pruszków<b>Co: </b> „Pruszkowianie którzy cenią rodzinny, edukacyjny i po prostu przyjemny sposób spędzenia wolnego czasu jakim jest gra w dobre gry planszowe będą naszymi gośćmi. Przygotujemy kilkadziesiąt stołów, na których miłośnicy gier będą mogli spędzić czas, grając nie tylko w swoje ulubione gry, ale także będą mogli poznać nowe mądre i rozwijające gry z bogatej oferty naszego Pokoju Gier.”<b>Granie: </b> <ul> <li>eliminacje Mistrzostw Polski w grę Carcassonne (pod patronatem wydawcy tej gry czyli BARD'a oraz pruszkowskiego dystrybutora tej gry czyli Galaktyki Gier) sobota godz. 15.00</li> <li> II Amatorskie Mistrzostwa Pruszkowa w Scrabble - niedziela godz. 11.00</li> <li>I edycja Pruszków Pro/Am Challenge - Magic the Gathering (formaty turniejów dostępne będą wkrótce - na pewno odbędzie się format Junior dla młodych graczy oraz turniej dla graczy pow. 18 roku życia - sankcjonowany do rozgrywek MtG) sobota godz. 12.00 Junior, niedziela godz. 12.00 open</li> <li>I Pruszkowski Turniej Warhammer Fantasy Battle (singlowy, stoły 48x48, format LPF, 4 bitwy minimum, limit graczy24) sobota godz. 11.00</li> </ul> <b>Pokazy i nauka gry:</b> <ul> <li>Heroclix - w wykonaniu polskiego wydawcy tej gry czyli firmy ISA (sobota godz. 11.00)</li> <li>gry bitewne m.in. Warhamer Fantasy Battle (niedziela) , X-wing (sobota godz. 13.00), Ogniem i Mieczem (sobota godz. 11.00) i wiele innych</li> <li>nauka gry w Magic the Gathering organizowana przez profesjonalnych graczy - podczas nauki będą prowadzone rozgrywki turniejowe oraz dystrybucja bezpłatnych zestawów startowych i kart promocyjnych. (oba dni)</li> </ul> <b>Konkursy:</b> <ul> <li>dla najmłodszych miłośników gier "bez prądu"</li> <li>konkurs fotograficzny - najlepsze zdjęcie z PPFG (po imprezie)</li> <li>konkurs wiedzy o Gwiezdnych Wojnach dla młodzieży młodszej (sobota godz. 14.00)</li> <li>najładniej pomalowana figurka (zgłoszenia podczas obu dni imprezy)</li> </ul> <b>Partnerzy: </b>wydawnictwo BARD, wydawnictwo ISA, Karczma u Wiencka, Księgowe Imperium, MTT Polska, CDP.pl, wydawnictwo G3, Fundacja Umysł im Alfreda Buttsa, Studio GoblinArt<a href="http://pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/05/PPFGplakat.pdf"><a href="http://pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/05/Bez tytułu.png"><img class="alignnone size-medium wp-image-2271" alt="Bez tytułu" src="http://pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/05/Bez tytułu-212x300.png" width="212" height="300" /></a></a>