Projekt „Wiem, dlaczego wybieram” to cykl działań edukacyjnych dla uczniów dotyczących budowania społeczeństwa obywatelskiego przez wspieranie frekwencji wyborczej. Poprzez podnoszenie świadomości uczniów oraz angażowanie ich w działania w środowisku lokalnym ma na celu promocję aktywnych postaw obywatelskich.

W Pruszkowie ten projekt zrealizowali uczniowie Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła ll. Zajmowali się  badaniem dzielnic Pruszkowa, zapytali o to jakie są atuty poszczególnych dzielnic, a jakie minusy. W ten sposób chcieli zmienić to, co mieszkańcom tu nie odpowiada, w ramach projektu przeprowadzili ankiety i sondy na ulicach miasta dotyczące wad i zalet .
Jak sami mówią „Chcemy, aby ludzie wiedzieli, że razem możemy zmienić miasto, potrzeba tylko chęci”

Prezentujemy skrócony raport projektu:

•Żbików•

Po wstępnej ankiecie przeprowadzonej na terenie Żbikowa, dowiedzieliśmy się, że jest to miejsce pełne historii i wspomnień. Główną zaletą jest nowo otwarte połączenie komunikacyjne z autostradą pozwalającą Pruszkowianom w łatwy i szybki sposób dostać się do Warszawy oraz innych części województwa. Ciekawym elementem są także mocno zniszczone kamienice, które wymagają odnowienia, a nie zburzenia, ponieważ są one częścią historii tej dzielnicy. Ludzie jednak skarżą się najbardziej na niebezpieczeństwo w centrum Żbikowa, gdzie brakuje patroli policyjnych bądź straży miejskiej.

•Ostoja•

Kolejną dzielnicą jest Ostoja, która słynie ze spokoju, ładu i porządku. Pobliska lokalizacja szkół oraz komunikacji miejskiej pozwala na komfortowe życie mieszkańców. Jednak wśród tego spokoju i ładu, infrastruktura jest zaniedbana. Jej stan pozostawia wiele do życzenia, np. stan dróg i chodników. Mieszkańcy mówią : „Kocham moją dzielnicę, lecz przydałoby jej się kilka zmian.”

•Tworki•

Dzielnica Tworek jest najmniejszą oraz najrzadziej odwiedzaną częścią naszego miasta. Jedną głównych zalet jest komunikacja miejska w postaci kolejki WKD. Palącym problemem jest rozwiązanie sytuacji śmieciowej na większości ulic, przy których brakuje koszy na śmieci. Rowerzyści, matki z wózkami i małymi dziećmi, młodzież oraz chorzy dochodzący na oddział dzienny do Tworek skarżą się na niewygodę. Na ulicy panoszą się kierowcy samochodów jadących z niedozwoloną prędkością. Korzystający proszą o chodniki dla pieszych. „Droga jest zaniedbana, w czasie deszczu tworzą się kałuże przez które trudno przebrnąć.’’ Tak wypowiada się mieszkanka Pruszkowa dojeżdżająca rowerem do pracy w Tesco.

•Centrum•

Jak wszyscy wiemy najbardziej przez nas znaną i lubianą częścią Pruszkowa jest Centrum. Znajduje się tu najwięcej miejsc spotkań, dzięki temu, że jest najlepiej rozwijającą się dzielnicą oraz ma najlepszą infrastrukturę. Ludzie jednak skarżą się na brak kina, centrum handlowego oraz komunikacji między innymi częściami miasta. Jest dobrze, ale nie najlepiej.
Podsumowując dowiedzieliśmy się, że największym problemem naszego miasta jest stan ulic, elewacja budynków oraz mało udogodnień dla osób niepełnosprawnych i niewidomych. Mimo wszystko kochamy nasze miasto, i dlatego chcemy razem zmieniać je na lepsze.

„Wiem, dlaczego wybieram” rezultaty projektuhttp://www.pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2015/01/received_615700218530282.jpeg.jpghttp://www.pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2015/01/received_615700218530282.jpeg-300x300.jpg Piotr Łuczyński edukacjaMiastoPiotr ŁuczyńskiPolecanePruszków
Projekt „Wiem, dlaczego wybieram” to cykl działań edukacyjnych dla uczniów dotyczących budowania społeczeństwa obywatelskiego przez wspieranie frekwencji wyborczej. Poprzez podnoszenie świadomości uczniów oraz angażowanie ich w działania w środowisku lokalnym ma na celu promocję aktywnych postaw obywatelskich. W Pruszkowie ten projekt zrealizowali uczniowie Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła ll. Zajmowali...
<p style="color: #000000;">Projekt „Wiem, dlaczego wybieram” to cykl działań edukacyjnych dla uczniów dotyczących budowania społeczeństwa obywatelskiego przez wspieranie frekwencji wyborczej. Poprzez podnoszenie świadomości uczniów oraz angażowanie ich w działania w środowisku lokalnym ma na celu promocję aktywnych postaw obywatelskich.</p> <p style="color: #000000;">W Pruszkowie ten projekt zrealizowali uczniowie Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła ll. Zajmowali się  badaniem dzielnic Pruszkowa, zapytali o to jakie są atuty poszczególnych dzielnic, a jakie minusy. W ten sposób chcieli zmienić to, co mieszkańcom tu nie odpowiada, w ramach projektu przeprowadzili ankiety i sondy na ulicach miasta dotyczące wad i zalet . Jak sami mówią „Chcemy, aby ludzie wiedzieli, że razem możemy zmienić miasto, potrzeba tylko chęci”</p> <p style="text-align: justify;"><strong>Prezentujemy skrócony raport projektu:</strong></p> <p style="text-align: justify;">•Żbików•</p> <p style="text-align: justify;">Po wstępnej ankiecie przeprowadzonej na terenie Żbikowa, dowiedzieliśmy się, że jest to miejsce pełne historii i wspomnień. Główną zaletą jest nowo otwarte połączenie komunikacyjne z autostradą pozwalającą Pruszkowianom w łatwy i szybki sposób dostać się do Warszawy oraz innych części województwa. Ciekawym elementem są także mocno zniszczone kamienice, które wymagają odnowienia, a nie zburzenia, ponieważ są one częścią historii tej dzielnicy. Ludzie jednak skarżą się najbardziej na niebezpieczeństwo w centrum Żbikowa, gdzie brakuje patroli policyjnych bądź straży miejskiej.</p> <p style="text-align: justify;">•Ostoja•</p> <p style="text-align: justify;">Kolejną dzielnicą jest Ostoja, która słynie ze spokoju, ładu i porządku. Pobliska lokalizacja szkół oraz komunikacji miejskiej pozwala na komfortowe życie mieszkańców. Jednak wśród tego spokoju i ładu, infrastruktura jest zaniedbana. Jej stan pozostawia wiele do życzenia, np. stan dróg i chodników. Mieszkańcy mówią : „Kocham moją dzielnicę, lecz przydałoby jej się kilka zmian.”</p> <p style="text-align: justify;">•Tworki•</p> <p style="text-align: justify;">Dzielnica Tworek jest najmniejszą oraz najrzadziej odwiedzaną częścią naszego miasta. Jedną głównych zalet jest komunikacja miejska w postaci kolejki WKD. Palącym problemem jest rozwiązanie sytuacji śmieciowej na większości ulic, przy których brakuje koszy na śmieci. Rowerzyści, matki z wózkami i małymi dziećmi, młodzież oraz chorzy dochodzący na oddział dzienny do Tworek skarżą się na niewygodę. Na ulicy panoszą się kierowcy samochodów jadących z niedozwoloną prędkością. Korzystający proszą o chodniki dla pieszych. „Droga jest zaniedbana, w czasie deszczu tworzą się kałuże przez które trudno przebrnąć.’’ Tak wypowiada się mieszkanka Pruszkowa dojeżdżająca rowerem do pracy w Tesco.</p> <p style="text-align: justify;">•Centrum•</p> <p style="text-align: justify;">Jak wszyscy wiemy najbardziej przez nas znaną i lubianą częścią Pruszkowa jest Centrum. Znajduje się tu najwięcej miejsc spotkań, dzięki temu, że jest najlepiej rozwijającą się dzielnicą oraz ma najlepszą infrastrukturę. Ludzie jednak skarżą się na brak kina, centrum handlowego oraz komunikacji między innymi częściami miasta. Jest dobrze, ale nie najlepiej. Podsumowując dowiedzieliśmy się, że największym problemem naszego miasta jest stan ulic, elewacja budynków oraz mało udogodnień dla osób niepełnosprawnych i niewidomych. Mimo wszystko kochamy nasze miasto, i dlatego chcemy razem zmieniać je na lepsze.</p>