Cóż to był za wieczór! W minioną niedzielę nie dość, że emocjonowaliśmy się meczem Polska – Hiszpania, to później przeżywaliśmy bardzo miłe chwile podczas Gali konkursowej „Zaangażowani w Pruszkowie”. Informacje o zwycięzcach staraliśmy się zachować w tajemnicy do samego końca. Serdecznie zapraszam do przeczytania relacji z tego wydarzenia, a także obejrzenia galerii zdjęć.

Godzina 17, niedziela, 1 lutego 2015 roku. 

Rozpoczynamy z dziesięciominutowym opóźnieniem. Chwilę wcześniej skończył się zwycięski mecz szczypiornistów. Stąd też opóźnienie, ponieważ chcielibyśmy, aby jak najwięcej osób zdążyło na rozpoczęcie naszego wydarzenia. Jako pierwszy głos zabrał Piotr Łuczyński, który przedstawił krótką prezentację podsumowującą naszą dotychczasową pracę.

IMG_03761
Fot.: Magdalena Kozicka

Chwilę później razem z Pauliną Położyńską zostaliśmy wywołani na scenę. Zacząłem wstęp od wyjaśnienia założeń naszego konkursu. Idea była prosta i jasna. Przede wszystkim zależało nam na tym, aby konkurs przebiegał w 100% oddolnie. Dlatego daliśmy Wam – naszym czytelnikom – możliwość nominowania osób, które powinny zostać wyróżnione. Stworzyliśmy 4 kategorie, w ramach których otrzymaliśmy łącznie około 30 zgłoszeń. Wszystkie nominowane osoby zostały o tym poinformowane. Fakt, że dosyć późno, ale sami do końca nie wiedzieliśmy, że potrzeba tyle pracy przy organizowaniu takiego wydarzenia. Całą naszą pracę wykonujemy głównie  w wolnych chwilach, dlatego informacja do nominowanych dotarła na kilka dni przed wydarzeniem.

Oddolna inicjatywa społeczna 

Ku naszemu ogromnemu zadowoleniu okazało się, że obecni byli niemal wszyscy nominowani. Nie chcąc tracić czasu rozpoczęliśmy prezentację nominowanych osób i instytucji. Do pierwszej kategorii, czyli „Oddolnej inicjatywy społecznej” nominowanych było 5 inicjatyw:

Społeczne Stowarzyszenie „Forum Pruszków”

– Stowarzyszenie „Otwarta Dłoń”

– Działalność Ministrantów i Lektorów z parafii św. Józefa w Pruszkowie

– Moc2 – rozwój ducha i ciała

– „Koperta życia” HKR i Hufiec ZHP Pruszków

Po wyczytaniu nominacji zaprezentowaliśmy prezentację dotyczącą zwycięzcy. Przygotowana była w taki sposób, aby na początku nie można było tak łatwo odgadnąć, kto zdobył statuetkę. Jednak już po kilku slajdach dało się usłyszeć z sali nazwę zwycięskiej inicjatywy. Nagrodę w tej kategorii zdobyło Społeczne Stowarzyszenie „Forum Pruszków”, za organizację cyklicznych imprez integracyjnych dla mieszkańców Pruszkowa, tj. Pruszkowski Klub Filmowy, Pruszkowski Klub Planszówkowy oraz Dziecięce Kino w Pawilonie.

Fot.: Magdalena Kozicka
Fot.: Magdalena Kozicka
IMG_04191
Fot.: Magdalena Kozicka

Zanim przystąpiliśmy do ogłaszania nominacji w kolejnych kategoriach, na scenę poprosiliśmy Pana Jerzego Fijałkowskiego. Ten mieszkający w Pruszkowie artysta, dziennikarz radiowy i aktor zaprezentował nam kilkunastominutową satyrę, która ożywiła naszą Galę. Pan Jerzy posiada niesamowite zdolności oratorskie, nienaganną dykcję i świetny głos, co w połączeniu z nieco pikantnym programem połowie widowni przysporzyło rumieńców, pozostałą mocno rozbawiło. Z tego miejsca raz jeszcze wielkie brawa i podziękowania dla Pana Jerzego.

Oddolna inicjatywa sportowa

Ta kategoria w dniu zdobycia trzeciego miejsca przez Polskich szczypiornistów na Mistrzostwach Świata była niezwykle symboliczna. W tej kategorii nominowane zostały trzy inicjatywy:

– Strefa Lidera (grupa kibiców)

Pruszkowska Liga Szóstek

– Parkrun Pruszków

Jak przy wcześniejszej kategorii, tak i przy tej pozostałych statuetkę chcielibyśmy przyznać każdemu. Wybór był bardzo ciężki i można porównać go z pewnością do wielu dyscyplin sportowych, ponieważ w trakcie podejmowania decyzji towarzyszyły nam wielkie emocje. Ciężko wybrać jedną inicjatywę, kiedy wszystkie są zupełnie oddolne i spełniają kryteria konkursu! Jednak musieliśmy dokonać wyboru, i w głosowaniu wygrała Pruszkowska Liga Szóstek. Jest to inicjatywa typowo społeczna. Ligę tworzą przeważnie mieszkańcy Pruszkowa. Gracze są w różnym przedziale wiekowym: od kilkunasto do kilkudziesięcio lat.

Fot. Magdalena Kozicka
Fot. Magdalena Kozicka
IMG_04491
Fot.: Magdalena Kozicka

Po wręczeniu statuetki w tej kategorii mieliśmy przyjemność posłuchać muzyki. Ale nie puszczanej z komputera, a naprawdę pięknej, śpiewanej przez mieszkającą w Pruszkowie Małgorzatę Blaszyńską przy akompaniamencie Pana Michała Śniadowskiego. Niebawem dodamy filmik z tego występu, ponieważ ciężko opisać słowami to, w jaki sposób Gosia zaśpiewała piosenki. Ze swojej strony mogę powiedzieć tylko tyle, że zazdroszczę jej tego głosu. Z późniejszych zakuluarowych rozmów usłyszałem wielokrotnie potwierdzenie moich słów. Raz jeszcze dziękujemy Gosi, ale też Panu Michałowi, który przy wyczytywaniu każdego zwycięzcy wygrywał fanfary, dodające podniosłości naszej Gali.

Zaangażowany wolontariat

Tak naprawdę była to najcięższa do zdecydowania kategoria z kilku powodów. Przede wszystkim z ilości nadesłanych zgłoszeń.  Bardzo ciężko było nam wyłonić jedną, która powinna otrzymać statuetkę. Tak naprawdę wszystkie osoby zgłoszone w tej kategorii zasługiwały na nagrodę. Niekoniecznie oczekując za swoją ciężką pracę wynagrodzenia. W życiu codziennym robią coś bezinteresownie, z potrzeby i dobroci serca. Oto lista wszystkich nominowanych:

– Andżelika Morawska

– Lucyna Bartosik

– Anna Gawryś

– Paweł Curyl

– Grzegorz Zegadło

– Dorota Rybarczyk

– Beata Pawełczyńska

– Michał Zwierzchowski

Maja Niderla

Tak jak pisałem wcześniej wybór był bardzo ciężki i trudny. Jednak podążając za naszymi wcześniejszymi założeniami musieliśmy wybrać jednego zwycięzcę. Laureatem tej kategorii została Pani Maja Niderla. Jest to instruktorka Pilates, która mieszka w Pruszkowie od kilku lat. Od marca do czerwca 2014 roku za darmo, w ramach wolontariatu za darmo prowadziła zajęcia pilates dla dwóch grup seniorów/emerytów w siedzibie MOPS przy ul. Jasnej w Pruszkowie. Nie udało jej się zebrać funduszy na dofinansowanie zajęć, dlatego rozpoczęła prowadzenie takich zajęć za darmo. Podobnie robiła m.in. w Michałowicach.

IMG_04611
Fot. Magdalena Kozicka

Po wręczeniu nagrody po raz kolejny mogliśmy usłyszeć dwie piosenki zaśpiewane przez Małgosię Błaszyńską. Ten głos zapamiętamy na długo, a kto wie… Być może niedługo jej kariera się rozwinie i będzie można powiedzieć, że jest wizytówką Pruszkowa?

Wizytówka Pruszkowa

To ostatnia kategoria. Pisanie po raz czwarty, że tu też bardzo ciężko było wybrać zwycięzce to pikuś. Tak naprawdę przy głosowaniu w trakcie omawiania tej kategorii niemalże się pogryźliśmy. Były 2 dogrywki i 2 remisy. Gorzej, niż we wspomnianym wcześniej meczu szczypiornistów z Hiszpanami. O wygranej zdecydowała ponowna dyskusja i ponowne głosowanie. A nominowani w tej kategorii byli:

Szymon Kucharski

– Szkoła Podstawowa nr 2

– Skup Złomu Przy Czołgu

– Orkiestra Deta Pruszkowianka

– Tadeusz Hubert Jakubowski

Po pierwszym slajdzie prezentacji publiczność już wiedziała, kto za chwilę otrzyma tę nagrodę. Laureatem ostatniej kategorii został Pan Szymon Kucharski, za „szerzenie wiedzy historycznej o Pruszkowie, organizację wycieczek tematycznych po Pruszkowie, za książkę „Stary Pruszków”, działalność w Pruszkowskim Towarzystwie Kulturalno-Naukowym oraz zaangażowanie w badanie historii Polski, m.in. historię fortyfikacji w Polsce.”

Zaraz po zakończeniu Gali zaprosiliśmy wszystkie zebrane osoby na mały poczęstunek przygotowany przez Restaurację „Ucieranie Treści”. Tam, w mniej oficjalnej atmosferze mogliśmy na spokojnie porozmawiać z naszymi gośćmi oraz podzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami z laureatami i nominowanymi.

Gala trwała nieco ponad godzinę. Laureatom wręczyliśmy statuetki, nominowani dostali zaś wyróżnienia. Chcielibyśmy aby statuetki były traktowane symbolicznie. To są tylko rzeczy. Natomiast to, czym zajmują się na co dzień wszyscy nominowani to coś wielkiego. O tym powinno się mówić nie tylko raz do roku. I zachęcam do tego tych, którzy przeczytają tę relację. Praca dla innych – niezależnie od tego, czy  jest wolontariacka, czy w organizacji – bywa bardzo ciężka. Wymaga mnóstwa siły, energii, wytrwałości, skrupulatności i zaangażowania. Dlatego podziwiam wszystkie osoby działające społecznie i które  przede wszystkim chcą coś robić. Dziękuję też wszystkim zagorzałym hejterom, którzy swoim jadem i niechęcią potrafią bardzo mocno zmotywować do działania.

Raz jeszcze serdecznie gratulujemy wszystkim nominowanym oraz laureatom!

IMG_05091
Fot. Magdalena Kozicka

A dla tych z Państwa, których nie było na Gali zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć, zrobionych przez Magdę Kozicką.

Relacja z Gali wręczenia nagród „Zaangażowani w Pruszkowie”http://www.pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2015/02/IMG_05091.jpghttp://www.pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2015/02/IMG_05091-300x300.jpg Adam Osuch Adam OsuchAktualnościPruszkówSportStyl życiaTrzeci sektor
Cóż to był za wieczór! W minioną niedzielę nie dość, że emocjonowaliśmy się meczem Polska - Hiszpania, to później przeżywaliśmy bardzo miłe chwile podczas Gali konkursowej 'Zaangażowani w Pruszkowie'. Informacje o zwycięzcach staraliśmy się zachować w tajemnicy do samego końca. Serdecznie zapraszam do przeczytania relacji z tego wydarzenia, a także obejrzenia...
<p style="text-align: justify;"><strong>Cóż to był za wieczór! W minioną niedzielę nie dość, że emocjonowaliśmy się meczem Polska - Hiszpania, to później przeżywaliśmy bardzo miłe chwile podczas Gali konkursowej "Zaangażowani w Pruszkowie". Informacje o zwycięzcach staraliśmy się zachować w tajemnicy do samego końca. Serdecznie zapraszam do przeczytania relacji z tego wydarzenia, a także obejrzenia galerii zdjęć.</strong></p> <p style="text-align: justify;"><strong>Godzina 17, niedziela, 1 lutego 2015 roku. </strong></p> <p style="text-align: justify;">Rozpoczynamy z dziesięciominutowym opóźnieniem. Chwilę wcześniej skończył się zwycięski mecz szczypiornistów. Stąd też opóźnienie, ponieważ chcielibyśmy, aby jak najwięcej osób zdążyło na rozpoczęcie naszego wydarzenia. Jako pierwszy głos zabrał Piotr Łuczyński, który przedstawił krótką prezentację podsumowującą naszą dotychczasową pracę.</p><p style="text-align: justify;">Chwilę później razem z Pauliną Położyńską zostaliśmy wywołani na scenę. Zacząłem wstęp od wyjaśnienia założeń naszego konkursu. Idea była prosta i jasna. Przede wszystkim zależało nam na tym, aby konkurs przebiegał w 100% oddolnie. Dlatego daliśmy Wam - naszym czytelnikom - możliwość nominowania osób, które powinny zostać wyróżnione. Stworzyliśmy 4 kategorie, w ramach których otrzymaliśmy łącznie około 30 zgłoszeń. Wszystkie nominowane osoby zostały o tym poinformowane. Fakt, że dosyć późno, ale sami do końca nie wiedzieliśmy, że potrzeba tyle pracy przy organizowaniu takiego wydarzenia. Całą naszą pracę wykonujemy głównie  w wolnych chwilach, dlatego informacja do nominowanych dotarła na kilka dni przed wydarzeniem.</p> <p style="text-align: justify;"><strong>Oddolna inicjatywa społeczna </strong></p> <p style="text-align: justify;">Ku naszemu ogromnemu zadowoleniu okazało się, że obecni byli niemal wszyscy nominowani. Nie chcąc tracić czasu rozpoczęliśmy prezentację nominowanych osób i instytucji. Do pierwszej kategorii, czyli "Oddolnej inicjatywy społecznej" nominowanych było 5 inicjatyw:</p> <p style="text-align: justify;">- <strong>Społeczne Stowarzyszenie "Forum Pruszków"</strong></p> <p style="text-align: justify;">- Stowarzyszenie "Otwarta Dłoń"</p> <p style="text-align: justify;">- Działalność Ministrantów i Lektorów z parafii św. Józefa w Pruszkowie</p> <p style="text-align: justify;">- Moc<sup>2</sup> - rozwój ducha i ciała</p> <p style="text-align: justify;">- "Koperta życia" HKR i Hufiec ZHP Pruszków</p> <p style="text-align: justify;">Po wyczytaniu nominacji zaprezentowaliśmy prezentację dotyczącą zwycięzcy. Przygotowana była w taki sposób, aby na początku nie można było tak łatwo odgadnąć, kto zdobył statuetkę. Jednak już po kilku slajdach dało się usłyszeć z sali nazwę zwycięskiej inicjatywy. Nagrodę w tej kategorii zdobyło Społeczne Stowarzyszenie "Forum Pruszków", za organizację cyklicznych imprez integracyjnych dla mieszkańców Pruszkowa, tj. Pruszkowski Klub Filmowy, Pruszkowski Klub Planszówkowy oraz Dziecięce Kino w Pawilonie.</p><p style="text-align: justify;">Zanim przystąpiliśmy do ogłaszania nominacji w kolejnych kategoriach, na scenę poprosiliśmy Pana Jerzego Fijałkowskiego. Ten mieszkający w Pruszkowie artysta, dziennikarz radiowy i aktor zaprezentował nam kilkunastominutową satyrę, która ożywiła naszą Galę. Pan Jerzy posiada niesamowite zdolności oratorskie, nienaganną dykcję i świetny głos, co w połączeniu z nieco pikantnym programem połowie widowni przysporzyło rumieńców, pozostałą mocno rozbawiło. Z tego miejsca raz jeszcze wielkie brawa i podziękowania dla Pana Jerzego.</p> <p style="text-align: justify;"><strong>Oddolna inicjatywa sportowa</strong></p> <p style="text-align: justify;">Ta kategoria w dniu zdobycia trzeciego miejsca przez Polskich szczypiornistów na Mistrzostwach Świata była niezwykle symboliczna. W tej kategorii nominowane zostały trzy inicjatywy:</p> <p style="text-align: justify;">- Strefa Lidera (grupa kibiców)</p> <p style="text-align: justify;">- <strong>Pruszkowska Liga Szóstek</strong></p> <p style="text-align: justify;">- Parkrun Pruszków</p> <p style="text-align: justify;">Jak przy wcześniejszej kategorii, tak i przy tej pozostałych statuetkę chcielibyśmy przyznać każdemu. Wybór był bardzo ciężki i można porównać go z pewnością do wielu dyscyplin sportowych, ponieważ w trakcie podejmowania decyzji towarzyszyły nam wielkie emocje. Ciężko wybrać jedną inicjatywę, kiedy wszystkie są zupełnie oddolne i spełniają kryteria konkursu! Jednak musieliśmy dokonać wyboru, i w głosowaniu wygrała Pruszkowska Liga Szóstek. Jest to inicjatywa typowo społeczna. Ligę tworzą przeważnie mieszkańcy Pruszkowa. Gracze są w różnym przedziale wiekowym: od kilkunasto do kilkudziesięcio lat.</p><p style="text-align: justify;">Po wręczeniu statuetki w tej kategorii mieliśmy przyjemność posłuchać muzyki. Ale nie puszczanej z komputera, a naprawdę pięknej, śpiewanej przez mieszkającą w Pruszkowie Małgorzatę Blaszyńską przy akompaniamencie Pana Michała Śniadowskiego. Niebawem dodamy filmik z tego występu, ponieważ ciężko opisać słowami to, w jaki sposób Gosia zaśpiewała piosenki. Ze swojej strony mogę powiedzieć tylko tyle, że zazdroszczę jej tego głosu. Z późniejszych zakuluarowych rozmów usłyszałem wielokrotnie potwierdzenie moich słów. Raz jeszcze dziękujemy Gosi, ale też Panu Michałowi, który przy wyczytywaniu każdego zwycięzcy wygrywał fanfary, dodające podniosłości naszej Gali.</p> <p style="text-align: justify;"><strong>Zaangażowany wolontariat</strong></p> <p style="text-align: justify;">Tak naprawdę była to najcięższa do zdecydowania kategoria z kilku powodów. Przede wszystkim z ilości nadesłanych zgłoszeń.  Bardzo ciężko było nam wyłonić jedną, która powinna otrzymać statuetkę. Tak naprawdę wszystkie osoby zgłoszone w tej kategorii zasługiwały na nagrodę. Niekoniecznie oczekując za swoją ciężką pracę wynagrodzenia. W życiu codziennym robią coś bezinteresownie, z potrzeby i dobroci serca. Oto lista wszystkich nominowanych:</p> <p style="text-align: justify;">- Andżelika Morawska</p> <p style="text-align: justify;">- Lucyna Bartosik</p> <p style="text-align: justify;">- Anna Gawryś</p> <p style="text-align: justify;">- Paweł Curyl</p> <p style="text-align: justify;">- Grzegorz Zegadło</p> <p style="text-align: justify;">- Dorota Rybarczyk</p> <p style="text-align: justify;">- Beata Pawełczyńska</p> <p style="text-align: justify;">- Michał Zwierzchowski</p> <p style="text-align: justify;">- <strong>Maja Niderla</strong></p> <p style="text-align: justify;">Tak jak pisałem wcześniej wybór był bardzo ciężki i trudny. Jednak podążając za naszymi wcześniejszymi założeniami musieliśmy wybrać jednego zwycięzcę. Laureatem tej kategorii została Pani Maja Niderla. Jest to instruktorka Pilates, która mieszka w Pruszkowie od kilku lat. Od marca do czerwca 2014 roku za darmo, w ramach wolontariatu za darmo prowadziła zajęcia pilates dla dwóch grup seniorów/emerytów w siedzibie MOPS przy ul. Jasnej w Pruszkowie. Nie udało jej się zebrać funduszy na dofinansowanie zajęć, dlatego rozpoczęła prowadzenie takich zajęć za darmo. Podobnie robiła m.in. w Michałowicach.</p><p style="text-align: justify;">Po wręczeniu nagrody po raz kolejny mogliśmy usłyszeć dwie piosenki zaśpiewane przez Małgosię Błaszyńską. Ten głos zapamiętamy na długo, a kto wie... Być może niedługo jej kariera się rozwinie i będzie można powiedzieć, że jest wizytówką Pruszkowa?</p> <p style="text-align: justify;"><strong>Wizytówka Pruszkowa</strong></p> <p style="text-align: justify;">To ostatnia kategoria. Pisanie po raz czwarty, że tu też bardzo ciężko było wybrać zwycięzce to pikuś. Tak naprawdę przy głosowaniu w trakcie omawiania tej kategorii niemalże się pogryźliśmy. Były 2 dogrywki i 2 remisy. Gorzej, niż we wspomnianym wcześniej meczu szczypiornistów z Hiszpanami. O wygranej zdecydowała ponowna dyskusja i ponowne głosowanie. A nominowani w tej kategorii byli:</p> <p style="text-align: justify;"><b>-</b> <strong>Szymon Kucharski</strong></p> <p style="text-align: justify;">- Szkoła Podstawowa nr 2</p> <p style="text-align: justify;">- Skup Złomu Przy Czołgu</p> <p style="text-align: justify;">- Orkiestra Deta Pruszkowianka</p> <p style="text-align: justify;">- Tadeusz Hubert Jakubowski</p> <p style="text-align: justify;">Po pierwszym slajdzie prezentacji publiczność już wiedziała, kto za chwilę otrzyma tę nagrodę. Laureatem ostatniej kategorii został Pan Szymon Kucharski, za "szerzenie wiedzy historycznej o Pruszkowie, organizację wycieczek tematycznych po Pruszkowie, za książkę "Stary Pruszków", działalność w Pruszkowskim Towarzystwie Kulturalno-Naukowym oraz zaangażowanie w badanie historii Polski, m.in. historię fortyfikacji w Polsce."</p> <p style="text-align: justify;">Zaraz po zakończeniu Gali zaprosiliśmy wszystkie zebrane osoby na mały poczęstunek przygotowany przez Restaurację "Ucieranie Treści". Tam, w mniej oficjalnej atmosferze mogliśmy na spokojnie porozmawiać z naszymi gośćmi oraz podzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami z laureatami i nominowanymi.</p> <p style="text-align: justify;">Gala trwała nieco ponad godzinę. Laureatom wręczyliśmy statuetki, nominowani dostali zaś wyróżnienia. Chcielibyśmy aby statuetki były traktowane symbolicznie. To są tylko rzeczy. Natomiast to, czym zajmują się na co dzień wszyscy nominowani to coś wielkiego. O tym powinno się mówić nie tylko raz do roku. I zachęcam do tego tych, którzy przeczytają tę relację. Praca dla innych - niezależnie od tego, czy  jest wolontariacka, czy w organizacji - bywa bardzo ciężka. Wymaga mnóstwa siły, energii, wytrwałości, skrupulatności i zaangażowania. Dlatego podziwiam wszystkie osoby działające społecznie i które  przede wszystkim chcą coś robić. Dziękuję też wszystkim zagorzałym hejterom, którzy swoim jadem i niechęcią potrafią bardzo mocno zmotywować do działania.</p> <p style="text-align: justify;"><strong>Raz jeszcze serdecznie gratulujemy wszystkim nominowanym oraz laureatom!</strong></p><p style="text-align: justify;">A dla tych z Państwa, których nie było na Gali zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć, zrobionych przez Magdę Kozicką.</p>