W 2017 roku przygotowana przez Muzeum Dulag 121 wystawa „Solidarność i wsparcie” prezentowana będzie na terenie Powiatu Pruszkowskiego oraz w miastach powiatów ościennych. Rozpoczynamy 13 stycznia (w piątek) o godz. 18:00 w Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich przy ul. Lilpopa 18 w Podkowie Leśnej, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy połączony z pokazem filmu „Exodus Warszawy 1944” (scen. Grzegorz Szuplewski).

Wystawa „Solidarność i wsparcie” miała swój wernisaż w 2016 roku w Sejmie Rzeczypospolitej. Poświęcona jest mało znanemu tematowi – zakrojonej na szeroką skalę akcji pomocowej dla ludności Warszawy wypędzonej ze stolicy w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu. Wedle różnych szacunków Niemcy wypędzili od 390 do 650 tysięcy osób. Od początku sierpnia 1944 do końca pierwszej połowy 1945 w pomoc dla wypędzonych zaangażowało się kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi – wśród nich wielu mieszkańców Podkowy Leśnej, o czym przypomina wystawa i towarzyszący jej katalog.

Wśród pomagających byli przedstawiciele i wolontariusze różnych organizacji działających oficjalnie i konspiracyjnie m.in.: Rady Głównej Opiekuńczej, Armii Krajowej, Polskiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, zakonów oraz indywidualne osoby, które spontanicznie, w odruchu serca włączały się w pomoc.

Wsparcie organizowano wszędzie, gdzie trafiali wygnani warszawiacy, czyli w obozach przejściowych w Pruszkowie (a od października 1944 roku także w obozach w Piastowie i Ursusie), w miasteczkach i wsiach południowo-zachodniego rejonu podwarszawskiego (m.in. Pruszków, Piastów, Komorów, Milanówek, Podkowa Leśna, Brwinów), a także na terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie zsyłano wypędzonych ze stolicy niezdolnych do pracy przymusowej.

Wystawą „Solidarność i wsparcie” pragniemy przywrócić pamięć o pełnych ofiarności i poświęcenia ludziach, którzy nieśli pomoc wypędzonym warszawiakom. Liczymy na to, że dzięki niej dotrzemy do osób, które podzielą się z nami wiedzą o losach wysiedlonych i tych, którzy nieśli im pomoc.

Serdecznie zapraszamy na wystawę i spotkanie do Podkowy Leśnej. Wstęp wolny!

Organizatorzy: Muzeum Dulag 121, Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej.

plakat CKiO

Wystawa „Solidarność i wsparcie” zagości w Podkowie Leśnejhttp://www.pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2017/01/zaproszenie-str-1-1024x1016.jpghttp://www.pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2017/01/zaproszenie-str-1-300x300.jpg Muzeum Dulag121 Wydarzenia
W 2017 roku przygotowana przez Muzeum Dulag 121 wystawa „Solidarność i wsparcie” prezentowana będzie na terenie Powiatu Pruszkowskiego oraz w miastach powiatów ościennych. Rozpoczynamy 13 stycznia (w piątek) o godz. 18:00 w Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich przy ul. Lilpopa 18 w Podkowie Leśnej, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy...
<p style="text-align: justify;">W 2017 roku przygotowana przez Muzeum Dulag 121 wystawa „Solidarność i wsparcie” prezentowana będzie na terenie Powiatu Pruszkowskiego oraz w miastach powiatów ościennych<i>. </i><strong>Rozpoczynamy 13 stycznia (w piątek) o godz. 18:00 w Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich przy ul. Lilpopa 18 w Podkowie Leśnej, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy połączony z pokazem filmu „Exodus Warszawy 1944” (scen. Grzegorz Szuplewski).</strong></p> <p style="text-align: justify;">Wystawa „Solidarność i wsparcie” miała swój wernisaż w 2016 roku w Sejmie Rzeczypospolitej. Poświęcona jest mało znanemu tematowi – zakrojonej na szeroką skalę akcji pomocowej dla ludności Warszawy wypędzonej ze stolicy w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu. Wedle różnych szacunków Niemcy wypędzili od 390 do 650 tysięcy osób. Od początku sierpnia 1944 do końca pierwszej połowy 1945 w pomoc dla wypędzonych zaangażowało się kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi - wśród nich wielu mieszkańców Podkowy Leśnej, o czym przypomina wystawa i towarzyszący jej katalog.</p> <p style="text-align: justify;">Wśród pomagających byli przedstawiciele i wolontariusze różnych organizacji działających oficjalnie i konspiracyjnie m.in.: Rady Głównej Opiekuńczej, Armii Krajowej, Polskiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, zakonów oraz indywidualne osoby, które spontanicznie, w odruchu serca włączały się w pomoc.</p> <p style="text-align: justify;"><a name="_GoBack"></a>Wsparcie organizowano wszędzie, gdzie trafiali wygnani warszawiacy, czyli w obozach przejściowych w Pruszkowie (a od października 1944 roku także w obozach w Piastowie i Ursusie), w miasteczkach i wsiach południowo-zachodniego rejonu podwarszawskiego (m.in. Pruszków, Piastów, Komorów, Milanówek, Podkowa Leśna, Brwinów), a także na terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie zsyłano wypędzonych ze stolicy niezdolnych do pracy przymusowej.</p> <p style="text-align: justify;">Wystawą „Solidarność i wsparcie” pragniemy przywrócić pamięć o pełnych ofiarności i poświęcenia ludziach, którzy nieśli pomoc wypędzonym warszawiakom. Liczymy na to, że dzięki niej dotrzemy do osób, które podzielą się z nami wiedzą o losach wysiedlonych i tych, którzy nieśli im pomoc.</p> <p style="text-align: justify;">Serdecznie zapraszamy na wystawę i spotkanie do Podkowy Leśnej. Wstęp wolny!</p> <p style="text-align: justify;">Organizatorzy: Muzeum Dulag 121, Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej.</p> <p style="text-align: justify;"><a href="http://www.pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2017/01/plakat-CKiO.jpg"><img class="aligncenter size-large wp-image-7896" src="http://www.pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2017/01/plakat-CKiO-724x1024.jpg" alt="plakat CKiO" width="724" height="1024" /></a></p>