Muzeum Dulag 121 zaprasza do wzięcia udziału  w licznych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim.
„Obecny rok jest szczególną okazją do uczczenia pamięci wszystkich, którzy w okrutny sposób zostali doświadczeni przez wojnę. Chcemy objąć naszym wspomnieniem zarówno powstańców, którzy walczyli o wolną Warszawę i Polskę, jak i rzesze cywilnych mieszkańców stolicy, którzy przechodzili przez pruszkowski obóz przejściowy.

Chcielibyśmy w okresie najbliższych miesięcy naznaczonych historią walk i upadku powstania oraz istnienia obozu Dulag 121 wspólnie z Państwem wspominać przeszłość. Minione wydarzenia mają duży wpływ na naszą dzisiejszą postawę obywatelską i patriotyczną, o czym przekonaliśmy się podczas wielu spotkań ze świadkami historii i ich rodzinami. Pragniemy, aby wokół tematu powstania, obozu Dulag 121 i osobistych historii konkretnych osób nastąpiła wielopokoleniowa integracja wszystkich mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego. Okazją do tego będą różnorodne wydarzenia.  Zapraszamy na wystawy, spektakl teatralny, spotkania literackie i poetyckie, koncerty, rekonstrukcję historyczną, pokaz filmu i konferencję. Główne uroczystości odbywać się będą w niedzielę, 7 września o godz. 9:30. Mamy nadzieję, że licznie się spotkamy tego dnia na Marszu Pamięci, Mszy Świętej i Apelu Pamięci. Pozostałe spotkania będą miały miejsce w różne dni września i października”

Organizatorami obchodów są: Powiat Pruszkowski i Muzeum Dulag 121.  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski objął honorowym patronatem całość obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim.
Mamy nadzieję, że załączony poniżej program obchodów 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego i sąsiednich powiatów.

5 września – piątek, godz. 18.00
Starostwo Powiatowe sala konferencyjna, Pruszków, ul. Drzymały 30

Prezentacja książki „Mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego w Powstaniu Warszawskim”. Na książkę składa się 460 not biograficznych mieszkańców obecnego Powiatu Pruszkowskiego, którzy uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim. Materiał został opracowany przez Zdzisława Zaborskiego, Jana Cierlińskiego i Aleksandrę Wojdę, pracownika Muzeum Dulag 121. Jest to pierwszy tom zbioru, który będziemy uzupełniali przysyłanymi przez rodziny informacjami o kolejnych osobach.
Spotkanie z bohaterkami książki „Sierpniowe Dziewczęta – 44” i jej autorką Patrycją Bukalską.
21 opowieści o walce, smaku wolności, miłości, śmierci i marzeniach zrelacjonowane przez łączniczki, sanitariuszki i żołnierki. Czasami te dziewczęta wykonywały szarą, niewdzięczną pracę na zapleczu walk – prały, gotowały, szyły. Poznajemy wydarzenia powstańcze i ich ocenę z perspektywy młodych dziewcząt, które zderzyły się z brutalnością wojny. O swoich powstańczych doświadczeniach opowiadają m.in. Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz Alina Janowska.

Wernisaż wystawy „Kobiety w Powstaniu Warszawskim” przygotowanej przez Muzeum Niepodległości.
Wystawa prezentuje 57 biogramów uczestniczek Powstania, zarówno tych rozpoznawalnych, jak i tych niemal nieznanych.  W okresie walk powstańczych kobiety walczyły obok mężczyzn na pierwszej linii, niosły pomoc rannym, dbały o zaopatrzenie oddziałów. Ryzykowały tak samo jak mężczyźni i ginęły wśród ruin stolicy. Razem z kolegami dzieliły trudy niewoli w obozach jenieckich w Niemczech, skąd często trafiały do polskich formacji na Zachodzie. Kobiety oddały też walczącemu krajowi swoich najbliższych: mężów, synów i braci. Po wojnie dbały również o zachowanie pamięci o tamtych dniach i ich bohaterach.
Poznamy biogramy lekarek, sanitariuszek, harcerek. Wśród nich m. in. Elżbiety Zawackiej, która stała się legendą Armii Krajowej jako jedyna kobieta wśród cichociemnych ; Marii Wittekówny, pierwszej kobiety generała; Krystyny Krahelskiej, autorki popularnej piosenki powstańczej „Hej, chłopcy, bagnet na broń”.

6 września – sobota, godz. 20.00
Teren Millennium Logistic Parks w pobliżu Muzeum Dulag 121.

Spektakl teatralny „Babie lato” oparty na tekście Jerzego Kowalskiego – uciekiniera z Warszawy. Przedstawia Podkowę Leśną w okresie, kiedy tereny podwarszawskie stały się przystanią dla mieszkańców stolicy: powstańców, ukrywających się Żydów i uciekinierów z pruszkowskiego Dulagu 121. Akcja i bohaterowie dramatu stanowią wierne odzwierciedlenie ówczesnych mieszkańców miasteczka, ich dyskusji, dylematów i wyborów.
Reżyseria: Joanna Cichoń
Obsada: 30 osobowy zespół aktorów profesjonalnych i amatorów

7 września – niedziela, godz. 9.30       UROCZYSTOŚCI OFICJALNE

Teren Millenium Logistic Parks, Pruszków, ul. 3 Maja 8; Muzeum Dulag 121

Godz. 9.30 – Marsz Pamięci. Rekonstrukcja (inscenizacja) wejścia grupy warszawiaków do obozu przejściowego Dulag 121. Wcielając się w role kobiet, mężczyzn, dzieci, osób starszych wychodzących z walczącej stolicy, chcemy oddać hołd tym, których los tak tragicznie doświadczył. Idąc w Marszu będziemy wspominać członków naszych rodzin, przyjaciół, znane osoby ze świata kultury i nauki, jak również nieznane z nazwiska osoby, które przeszły przez obóz. Wejdziemy do obozu tak, jak oni – od dawnego przejazdu kolejowego przy ul. 3 Maja przez dawną Bramę Główną do hali numer 5 pod Pomnik „Tędy przeszła Warszawa”.

Godz. 10.00 – Msza święta w intencji byłych więźniów Dulag 121 i osób pomagających wypędzonym warszawiaków celebrowana przez kardynała Kazimierza Nycza Metropolitę Warszawskiego.

Godz. 11.00 – Okolicznościowe wystąpienia

Godz. 11.30 – Apel pamięci i zapalenie imiennych Zniczy Pamięci
Godz. 11.45 – Uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem „Tędy Przeszła Warszawa”

Godz. 12.00 – Koncert „Wolni niepokonani” w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego pod dyrekcją Teresy Gręziak.

Godz. 13.15 – Otwarcie wystawy „Zanim przybyli do Dulagu – 63 dni Powstania”
Wystawa przygotowana przez Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Dulag 121

Ponadto:
• „Kobiety w Powstaniu Warszawskim” – plenerowa prezentacja wystawy.
• „Pojazdy powstańczej Warszawy”- prezentacja w budynku Muzeum Dulag 121 filmu dokumentalnego wg scenariusza Jana Tarczyńskiego. Film pokazuje różnego typu pojazdy (motocykle, samochody, czołgi i pojazdy pancerne) używane przez Armię Krajową w czasie Powstania Warszawskiego. Pojazdy te były zdobyte przez powstańców albo przez nich przygotowane przed wybuchem powstania.
• Występ Kapeli „Kapsell” – piosenki okupowanej i powstańczej Warszawy towarzyszyć będą zwiedzaniu wystaw.
• Grochówka

Obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskimhttp://www.pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/08/Zrzut-ekranu-2014-08-31-o-22.39.26.pnghttp://www.pruszkowmowi.pl/wp-content/uploads/2014/08/Zrzut-ekranu-2014-08-31-o-22.39.26-300x300.png admin HistoriaMuzeum Dulag121PolecanePruszkówWydarzenia,,
Muzeum Dulag 121 zaprasza do wzięcia udziału  w licznych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim. 'Obecny rok jest szczególną okazją do uczczenia pamięci wszystkich, którzy w okrutny sposób zostali doświadczeni przez wojnę. Chcemy objąć naszym wspomnieniem zarówno powstańców, którzy walczyli o wolną Warszawę...
Muzeum Dulag 121 z<i>aprasza do wzięcia udziału  w licznych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim. "Obecny rok jest szczególną okazją do uczczenia pamięci wszystkich, którzy w okrutny sposób zostali doświadczeni przez wojnę. Chcemy objąć naszym wspomnieniem zarówno powstańców, którzy walczyli o wolną Warszawę i Polskę, jak i rzesze cywilnych mieszkańców stolicy, którzy przechodzili przez pruszkowski obóz przejściowy.</i>Chcielibyśmy w okresie najbliższych miesięcy naznaczonych historią walk i upadku powstania oraz istnienia obozu Dulag 121 wspólnie z Państwem wspominać przeszłość. Minione wydarzenia mają duży wpływ na naszą dzisiejszą postawę obywatelską i patriotyczną, o czym przekonaliśmy się podczas wielu spotkań ze świadkami historii i ich rodzinami. Pragniemy, aby wokół tematu powstania, obozu Dulag 121 i osobistych historii konkretnych osób nastąpiła wielopokoleniowa integracja wszystkich mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego. Okazją do tego będą różnorodne wydarzenia.  Zapraszamy na wystawy, spektakl teatralny, spotkania literackie i poetyckie, koncerty, rekonstrukcję historyczną, pokaz filmu i konferencję. Główne uroczystości odbywać się będą w niedzielę, 7 września o godz. 9:30. Mamy nadzieję, że licznie się spotkamy tego dnia na Marszu Pamięci, Mszy Świętej i Apelu Pamięci. Pozostałe spotkania będą miały miejsce w różne dni września i października"Organizatorami obchodów są: Powiat Pruszkowski i Muzeum Dulag 121.  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski objął honorowym patronatem całość obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim. Mamy nadzieję, że załączony poniżej program obchodów 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego i sąsiednich powiatów.5 września – piątek, godz. 18.00 Starostwo Powiatowe sala konferencyjna, Pruszków, ul. Drzymały 30<b>Prezentacja książki „Mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego w Powstaniu Warszawskim”</b>. Na książkę składa się 460 not biograficznych mieszkańców obecnego Powiatu Pruszkowskiego, którzy uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim. Materiał został opracowany przez Zdzisława Zaborskiego, Jana Cierlińskiego i Aleksandrę Wojdę, pracownika Muzeum Dulag 121. Jest to pierwszy tom zbioru, który będziemy uzupełniali przysyłanymi przez rodziny informacjami o kolejnych osobach. <b>Spotkanie z bohaterkami książki „Sierpniowe Dziewczęta – 44” i jej autorką Patrycją Bukalską.</b> 21 opowieści o walce, smaku wolności, miłości, śmierci i marzeniach zrelacjonowane przez łączniczki, sanitariuszki i żołnierki. Czasami te dziewczęta wykonywały szarą, niewdzięczną pracę na zapleczu walk – prały, gotowały, szyły. Poznajemy wydarzenia powstańcze i ich ocenę z perspektywy młodych dziewcząt, które zderzyły się z brutalnością wojny. O swoich powstańczych doświadczeniach opowiadają m.in. Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz Alina Janowska.<b>Wernisaż wystawy „Kobiety w Powstaniu Warszawskim” przygotowanej przez Muzeum Niepodległości. </b>Wystawa prezentuje 57 biogramów uczestniczek Powstania, zarówno tych rozpoznawalnych, jak i tych niemal nieznanych.  W okresie walk powstańczych kobiety walczyły obok mężczyzn na pierwszej linii, niosły pomoc rannym, dbały o zaopatrzenie oddziałów. Ryzykowały tak samo jak mężczyźni i ginęły wśród ruin stolicy. Razem z kolegami dzieliły trudy niewoli w obozach jenieckich w Niemczech, skąd często trafiały do polskich formacji na Zachodzie. Kobiety oddały też walczącemu krajowi swoich najbliższych: mężów, synów i braci. Po wojnie dbały również o zachowanie pamięci o tamtych dniach i ich bohaterach. Poznamy biogramy lekarek, sanitariuszek, harcerek. Wśród nich m. in. Elżbiety Zawackiej, która stała się legendą Armii Krajowej jako jedyna kobieta wśród cichociemnych ; Marii Wittekówny, pierwszej kobiety generała; Krystyny Krahelskiej, autorki popularnej piosenki powstańczej "Hej, chłopcy, bagnet na broń".6 września – sobota, godz. 20.00 Teren Millennium Logistic Parks w pobliżu Muzeum Dulag 121.<b>Spektakl teatralny „Babie lato”</b> oparty na tekście Jerzego Kowalskiego – uciekiniera z Warszawy. Przedstawia Podkowę Leśną w okresie, kiedy tereny podwarszawskie stały się przystanią dla mieszkańców stolicy: powstańców, ukrywających się Żydów i uciekinierów z pruszkowskiego Dulagu 121. Akcja i bohaterowie dramatu stanowią wierne odzwierciedlenie ówczesnych mieszkańców miasteczka, ich dyskusji, dylematów i wyborów. Reżyseria: Joanna Cichoń Obsada: 30 osobowy zespół aktorów profesjonalnych i amatorów7 września – niedziela, godz. 9.30       UROCZYSTOŚCI OFICJALNETeren Millenium Logistic Parks, Pruszków, ul. 3 Maja 8; Muzeum Dulag 121<b>Godz. 9.30 – Marsz Pamięci.</b> Rekonstrukcja (inscenizacja) wejścia grupy warszawiaków do obozu przejściowego Dulag 121. Wcielając się w role kobiet, mężczyzn, dzieci, osób starszych wychodzących z walczącej stolicy, chcemy oddać hołd tym, których los tak tragicznie doświadczył. Idąc w Marszu będziemy wspominać członków naszych rodzin, przyjaciół, znane osoby ze świata kultury i nauki, jak również nieznane z nazwiska osoby, które przeszły przez obóz. Wejdziemy do obozu tak, jak oni – od dawnego przejazdu kolejowego przy ul. 3 Maja przez dawną Bramę Główną do hali numer 5 pod Pomnik „Tędy przeszła Warszawa”.<b>Godz. 10.00 – Msza święta</b> w intencji byłych więźniów Dulag 121 i osób pomagających wypędzonym warszawiaków celebrowana przez kardynała Kazimierza Nycza Metropolitę Warszawskiego.<b>Godz. 11.00 – Okolicznościowe wystąpieniaGodz. 11.30 – Apel pamięci </b>i zapalenie imiennych Zniczy Pamięci <b>Godz. 11.45 – Uroczyste złożenie wieńców</b> pod pomnikiem „Tędy Przeszła Warszawa”<b>Godz. 12.00 – Koncert „Wolni niepokonani”</b> w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego pod dyrekcją Teresy Gręziak.<b>Godz. 13.15 – Otwarcie wystawy „Zanim przybyli do Dulagu – 63 dni Powstania”</b> Wystawa przygotowana przez Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Dulag 121Ponadto: • „Kobiety w Powstaniu Warszawskim” - plenerowa prezentacja wystawy. • „Pojazdy powstańczej Warszawy”- prezentacja w budynku Muzeum Dulag 121 filmu dokumentalnego wg scenariusza Jana Tarczyńskiego. Film pokazuje różnego typu pojazdy (motocykle, samochody, czołgi i pojazdy pancerne) używane przez Armię Krajową w czasie Powstania Warszawskiego. Pojazdy te były zdobyte przez powstańców albo przez nich przygotowane przed wybuchem powstania. • Występ Kapeli „Kapsell” - piosenki okupowanej i powstańczej Warszawy towarzyszyć będą zwiedzaniu wystaw. • Grochówka