W powietrzu coraz wyraźniej czuć  zapach zbliżającej się wiosny i choć mieszkańcy Pruszkowa coraz częściej zostawiają czapkę i szalik na domowych wieszakach, to jeszcze rzadko w zamian wkładają  sportowe obuwie lub smarują rowerowe łańcuchy. Redakcja Pruszkówmówi.pl zauważa problem i spieszy z pomocą tym, którzy jeszcze nie zdecydowali się na podjęcie sportowej aktywności.

Amatorom sportu w Pruszkowie polecam bieganie. Dlaczego akurat tą dyscyplinę? Z dwóch powodów. Przede wszystkim, dlatego bo nasze miasto to doskonałe miejsce do uprawiania tego sportu. Poza tym bieganie jest tanie – biegać może każdy – wystarczy wygodne obuwie, dres z targu i dużo motywacji.

Jak przygotować się do biegania?

Najpierw zadbaj o motywację. To podstawa. Za nim wybiegniesz z domu odpowiedz sobie na podstawowe pytanie, które pozwoli Ci wyznaczyć cel biegania. Zapytaj siebie, dlaczego chcesz zacząć biegać, bowiem ludzie biegają z różnych powodów, najczęściej aby zabić stres, zrzucić kilka kilogramów lub poprawić kondycję. Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci dopasować odpowiedni trening. Jeśli biegasz ze smartfonem w kieszeni, proponuję zaopatrzyć się w dobrą aplikację do rejestrowania wyników własnej aktywności. Nic tak dobrze nie podnosi poziomu motywacji jak śledzenie swoich osiągnięć.  Mogę polecić aplikację RunKeeper – dzięki niej możesz nie tylko kontrolować swoje postępy i dzielić się z nimi ze znajomymi poprzez serwisy społecznościowe ale przede wszystkim możesz układać własne plany treningowe. Buty dobieramy sugerując się rodzajem podbicia stopy. Dla osób z niskim podbiciem najlepsze jest obuwie wyposażone w tzw. system podtrzymujący. Buty te powinny być sztywne i o prostym kształcie. Jeżeli posiadasz wysokie podbicie zadbaj o dobrą amortyzację obuwia. Taki but charakteryzuje się przede wszystkim miękkością i elastycznością podeszwy. Jeśli nie stać Cię na specjalistyczne buty tego typu, muszą wystarczyć Ci specjalne wkładki amortyzujące. Bardzo ważną funkcją obuwia służącego do biegania jest to, żeby przepuszczało powietrze.

Gdzie biegać w Pruszkowie?

Kiedy etap przygotowawczy masz za sobą, zrób to, co ja uwielbiam najbardziej – ustal trasę biegania. W tym celu skorzystaj z map Google. Pruszków to obszar o niemalże nieskończonej możliwości doboru tras, które ucieszą zarówno stopę i oko. Zwłaszcza mieszkańcy okolic stacji kolejki WKD  mają w czym wybierać.  Najbardziej polecam trasę prowadzącą wzdłuż ulicy Lipowej, łąk i dzielnicy Tworki. Zaawansowani biegacze mogą preferować rozbudowany wariant tej trasy, urozmaicając bieg ścieżkami Parku Potulickiego  lub terenem Szpitala Tworkowskiego.

pruszków bieg
zródło. googlemaps

Aktualnie korzysta z niej wielu pasjonatów biegania w Pruszkowie i choć podłoże na niektórych odcinkach trasy nie jest idealnie równe to przez większość czasu biegniemy w otoczeniu natury – łąk, drzew  i stawów. Jeśli wybierzesz tą trasę polecam rozpoczęcie biegu o 6.00 rano, tak aby mieć możliwość obserwacji momentu, w którym natura, a potem całe miasto budzą się do życia. Co prawda, o tej porze, ani w okolicach punktu poboru wody oligoceńskiej ani w parku nie spotkamy „żywej duszy” na swej drodze ale ja postrzegam to jako największą zaletę tego ponad 3 km szlaku.

Dla osób, które wolą biegać po częściej uczęszczanych drogach, proponuję bieg osiedlem Ostoja. Jest to w miarę bezpieczny fragment miasta z ograniczoną ilością opustoszałych miejsc i ciemnych zakamarków.

Mieszkańcy osiedla Staszica i okolic mają trochę trudniejsze warunki do   biegania. Nierówne chodniki, ruchliwa aleja Wojska Polskiego. Myślę, że najbardziej przyjaznym terenem do biegów w pobliżu jest ulica Działkowa w sąsiedztwie pól parzniewskich i uliczki wzdłuż rzędów domów jednorodzinnych między ulicą Brzozową a Polną w Nowej Wsi.

Biegowa integracja!

Myślę, że warto rozruszać facebook w zakresie biegów w Pruszkowie. Można by stworzyć grupę, na której amatorzy biegów naszego miasta mogliby łączyć się w grupy, razem ustalać trasy i umawiać na wspólne bieganie. Na takiej grupie Pruszkowianie mogliby dzielić się także swoimi osiągnięciami w zakresie tego sportu. Co prawda jest powstała już facebookowa grupa Pruszków Biega ale nic się na niej ciekawego nie dzieje.

A więc gotowi, do biegu, start! Czas zacząć wiosenny sezon aktywnie i na sportowo!

A to coś motywującego na koniec!

Sezon na bieganie w Pruszkowie Piotr Effler AktualnościPiotr EfflerPruszkówSportStyl życia,,,,,,
W powietrzu coraz wyraźniej czuć  zapach zbliżającej się wiosny i choć mieszkańcy Pruszkowa coraz częściej zostawiają czapkę i szalik na domowych wieszakach, to jeszcze rzadko w zamian wkładają  sportowe obuwie lub smarują rowerowe łańcuchy. Redakcja Pruszkówmówi.pl zauważa problem i spieszy z pomocą tym, którzy jeszcze nie zdecydowali się na podjęcie...
<p style="text-align: justify;"><b>W powietrzu coraz wyraźniej czuć  zapach zbliżającej się wiosny i choć mieszkańcy Pruszkowa coraz częściej zostawiają czapkę i szalik na domowych wieszakach, to jeszcze rzadko w zamian wkładają  sportowe obuwie lub smarują rowerowe łańcuchy. Redakcja Pruszkówmówi.pl zauważa problem i spieszy z pomocą tym, którzy jeszcze nie zdecydowali się na podjęcie sportowej aktywności. </b></p> <p style="text-align: justify;">Amatorom sportu w Pruszkowie polecam bieganie. Dlaczego akurat tą dyscyplinę? Z dwóch powodów. Przede wszystkim, dlatego bo nasze miasto to doskonałe miejsce do uprawiania tego sportu. Poza tym bieganie jest tanie – biegać może każdy – wystarczy wygodne obuwie, dres z targu i dużo motywacji.</p> <p style="text-align: justify;"><b>Jak przygotować się do biegania? </b></p> <p style="text-align: justify;">Najpierw zadbaj o motywację. To podstawa. Za nim wybiegniesz z domu odpowiedz sobie na podstawowe pytanie, które pozwoli Ci wyznaczyć cel biegania. Zapytaj siebie, dlaczego chcesz zacząć biegać, bowiem ludzie biegają z różnych powodów, najczęściej aby zabić stres, zrzucić kilka kilogramów lub poprawić kondycję. Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci dopasować odpowiedni trening. Jeśli biegasz ze smartfonem w kieszeni, proponuję zaopatrzyć się w dobrą aplikację do rejestrowania wyników własnej aktywności. Nic tak dobrze nie podnosi poziomu motywacji jak śledzenie swoich osiągnięć.  Mogę polecić aplikację RunKeeper – dzięki niej możesz nie tylko kontrolować swoje postępy i dzielić się z nimi ze znajomymi poprzez serwisy społecznościowe ale przede wszystkim możesz układać własne plany treningowe. Buty dobieramy sugerując się rodzajem podbicia stopy. Dla osób z niskim podbiciem najlepsze jest obuwie wyposażone w tzw. system podtrzymujący. Buty te powinny być sztywne i o prostym kształcie. Jeżeli posiadasz wysokie podbicie zadbaj o dobrą amortyzację obuwia. Taki but charakteryzuje się przede wszystkim miękkością i elastycznością podeszwy. Jeśli nie stać Cię na specjalistyczne buty tego typu, muszą wystarczyć Ci specjalne wkładki amortyzujące. Bardzo ważną funkcją obuwia służącego do biegania jest to, żeby przepuszczało powietrze.</p> <p style="text-align: justify;"><b>Gdzie biegać w Pruszkowie?</b></p> <p style="text-align: justify;">Kiedy etap przygotowawczy masz za sobą, zrób to, co ja uwielbiam najbardziej – ustal trasę biegania. W tym celu skorzystaj z map Google. Pruszków to obszar o niemalże nieskończonej możliwości doboru tras, które ucieszą zarówno stopę i oko. Zwłaszcza mieszkańcy okolic stacji kolejki WKD  mają w czym wybierać.  Najbardziej polecam trasę prowadzącą wzdłuż ulicy Lipowej, łąk i dzielnicy Tworki. Zaawansowani biegacze mogą preferować rozbudowany wariant tej trasy, urozmaicając bieg ścieżkami Parku Potulickiego  lub terenem Szpitala Tworkowskiego.</p><p style="text-align: justify;">Aktualnie korzysta z niej wielu pasjonatów biegania w Pruszkowie i choć podłoże na niektórych odcinkach trasy nie jest idealnie równe to przez większość czasu biegniemy w otoczeniu natury – łąk, drzew  i stawów. Jeśli wybierzesz tą trasę polecam rozpoczęcie biegu o 6.00 rano, tak aby mieć możliwość obserwacji momentu, w którym natura, a potem całe miasto budzą się do życia. Co prawda, o tej porze, ani w okolicach punktu poboru wody oligoceńskiej ani w parku nie spotkamy „żywej duszy” na swej drodze ale ja postrzegam to jako największą zaletę tego ponad 3 km szlaku.</p> <p style="text-align: justify;">Dla osób, które wolą biegać po częściej uczęszczanych drogach, proponuję bieg osiedlem Ostoja. Jest to w miarę bezpieczny fragment miasta z ograniczoną ilością opustoszałych miejsc i ciemnych zakamarków.</p> <p style="text-align: justify;">Mieszkańcy osiedla Staszica i okolic mają trochę trudniejsze warunki do   biegania. Nierówne chodniki, ruchliwa aleja Wojska Polskiego. Myślę, że najbardziej przyjaznym terenem do biegów w pobliżu jest ulica Działkowa w sąsiedztwie pól parzniewskich i uliczki wzdłuż rzędów domów jednorodzinnych między ulicą Brzozową a Polną w Nowej Wsi.</p> <p style="text-align: justify;"><b>Biegowa integracja! </b></p> <p style="text-align: justify;">Myślę, że warto rozruszać facebook w zakresie biegów w Pruszkowie. Można by stworzyć grupę, na której amatorzy biegów naszego miasta mogliby łączyć się w grupy, razem ustalać trasy i umawiać na wspólne bieganie. Na takiej grupie Pruszkowianie mogliby dzielić się także swoimi osiągnięciami w zakresie tego sportu. Co prawda jest powstała już facebookowa grupa Pruszków Biega ale nic się na niej ciekawego nie dzieje.</p> <p style="text-align: justify;">A więc gotowi, do biegu, start! Czas zacząć wiosenny sezon aktywnie i na sportowo!</p> <p style="text-align: justify;">A to coś motywującego na koniec!</p> <p style="text-align: justify;"><iframe src="//www.youtube.com/embed/A5mLG5tbocE?list=PL5JPn6zr0OHuPiWeQ-IAjzPO1eduXEOTp" height="360" width="640" allowfullscreen="" frameborder="0"></iframe></p>